Mutfak

Bayram sabahı limon, nane ve tarçın içeren su içmek neden çok yararlı?

Bir ay süren oruç ayında uzun süreli açlıkların ardından normal yeme düzenine sağlıklı biçimde geçebilmek için beslenme ve su içiminin planlanması önemli.

Bayram sabahı limon, nane ve tarçın içeren su içmek neden çok yararlı?

Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, Ramazan ayı boyunca vücudun kaybettiği sıvı miktarını telafi edebilmesi için bayramda doğal kaynak sularının ve doğal mineralli sularının tercih edilmesi gerektiğine vurgu yaparak , az yemek yemeye alışan sindirim sisteminin bozulmaması için de aşırı yağlı ve unlu gıdalardan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi ve şu önerilerde bulundu: 

BAYRAM SABAHI NANE LİMON VE TARÇINLI BİR BARDAK SU İÇİN

Ramazan ayı boyunca oruç tutarken ister istemez su içimi kısıtlanıyor. Yaklaşan Ramazan Bayramı her ne kadar tatlılarıyla iştah kabartsa da güvenilir, mineralli ve doğal kaynak sularıyla vücuttaki su kaybını telafi etmek sağlık için öncelik taşıyor. Bayram neşesinin yerini hastalıkların almaması için planlı bir biçimde su içilmesi gerekiyor.

Vücutta sıvı kaybı; baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, halsizlik, mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlara yol açabilir. Bayram sabahında limon, nane ve tarçın içeren su içilerek güne başlanmalıdır. Özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücudumuz için hayati önemi olan mineralleri barındıran doğal kaynak ve doğal mineralli suların içilmesine özen gösterilmelidir’’ dedi.

ORUÇLARDA DİNLENEN VÜCUDUNUZU BAYRAMDA ANİDEN YORMAYIN

Oruçlu zamanlarda daha az yemek yemeye alışan sindirim sisteminin bayram sabahından başlayarak çok fazla yorulmaması gerekir. Protein ağırlıklı bir kahvaltı yapıp, diğer öğünlerde yine mideyi yormayacak besinlerle devam etmeliyiz. Özellikle kızartmalar, aşırı yağlı besinler, şeker, fazla tuz kullanımı, beyaz unlarla yapılan börek, çörek, pastalara çok dikkat etmemiz gerekir. Bayramda sindirim sistemine çok yüklenilmesi halinde mide bulantısı, ishal, kusma sorunları yaşanabilir.’’

İçilen suyun kalitesi sağlıkta belirleyicidir. Öncelikle sindirim sistemimizin rahatlaması ve bozulmaması için içeriği net olarak bilinen, doğal kaynak suyu ve doğal mineralli suları tercih edin.

Yorumlar