Mutfak

Ambalajlı gıdaların üzerindeki bilgiler hayati önem taşıyor

Açıkta satılan, Bakanlık onay veya kaydı olmayan, ambalajı zarar görmüş ürünlerden uzak durulması gerekiyor. İşte gıda seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar

Ambalajlı gıdaların üzerindeki bilgiler hayati önem taşıyor

Pandemi döneminin mucize gıdaların değil, "güvenilir gıdalar"ın önemini daha iyi öğrettiğini ifade eden Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü, Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, ambalajlı gıdaların üzerinde hayati öneme sahip bilgilerin yer aldığını belirterek, gıda okur yazarlığının önemine dikkat çekti ve gıda seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

En doğru tercih marka güvenirliliği

Güvenilir gıdayı bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenlerden arındırılmış, raf ömrü boyunca sağlık riski yaratmayan gıdadır. Bu noktada en doğru tercihin marka güvenirliliği olan ambalajlı gıdalardır. Güvenilir ambalajlı gıdaların yasal düzenlemelere uygun, kalite yönetim sistemleri kapsamında üretilmiş ve denetim mekanizmasının içerisindedir. Bu nedenle tüketiciler gıda seçiminde güvenilir satış yerlerini ve Bakanlık onay veya kaydı olan güvenilir firmaları tercih etmelidir. 

Gıda okur yazarlığımızı geliştirmemiz çok önemli.

Ambalajlı ürünlerin gıda okuryazarlığı farkındalığı için de çok önemli. Hem bu açıdan hem de etiket bilgilerinin ne anlama geldiğini bilerek seçim yapmak için gıda okur yazarlığımızı geliştirmemiz çok önemli. Ürünün etiketindeki, besin değerleri, son tüketim tarih, alerjenler gibi bilgiler kontrol etmelidir. Ambalajı tahrip olmuş, soğukta tutulması gerektiği halde dolap dışında bulunan ürünler satın alınmamalıdır.

Yorumlar