yapay-zeka

Teknoloji

2024 Yılının Yapay Zeka Trendleri

Gelecek yıl da hızla gelişmeye devam etmesi beklenen yapay zeka teknolojislerinde multimodal büyük dil modellerinin rolü daha da artacak.

Teknoloji

2024 Yılının Yapay Zeka Trendleri

Gelecek yıl da hızla gelişmeye devam etmesi beklenen yapay zeka teknolojislerinde multimodal büyük dil modellerinin rolü daha da artacak.

Teknoloji

Giyilebilir yapay zeka telefonu: Humane Ai Pin

Humane, yapay zeka destekli Ai Pin'i tanıttıç Cihaz, arama, mesajlaşma, fotoğraf çekme gibi pek çok işleve sahip. Ama asıl marifeti yapay zeka devreye girdiğinde ortaya çıkıyor.

Teknoloji

Yapay zekalı ChatGPT artık görebilecek, duyabilecek ve konuşabilecek

Yapay Zeka gelişimi sınır tanımıyor. Yapay zeka uygulaması ChatGPT'yi geliştiren OpenAI, ChatGPT'nin artık "görebileceğini, duyabileceğini ve konuşabileceğini" açıkladı.

Teknoloji

İsviçre'den seçim öncesi yapay zekaya sınırlama kararı

İsviçre'de 5 siyasi parti 22 Ekim'de yapılacak genel seçimlere yönelik kampanya sürecinde yapay zekanın kullanımını sınırlamada anlaşmaya vardı.

Teknoloji

Yapay Zeka korkusu Frontier Model Forum'u kurdurttu!

Yapay zekanın beraberinde getirdiği güvenlik riskleri tartışma konusu olmaya devam ederken; apay zeka şirketleri Anthropic, Google, Microsoft ve Open AI el ele vererek Frontier Model Forum'u oluşturdu.

Teknoloji

Yapay zeka ile yıldızı parlayacak 10 meslek

Yapay zeka uygulamaları pek çok sektörde şimdiden çalışanların gözünü korkutuyor ve insan gücünün yerini almaya hazırlanıyor. Ama yapay zeka teknolojisi ile yıldızı daha fazla parlayacak meslekler de var....

Teknoloji

Google Genesis ile gazetecilikte yapay zeka sayfası açılıyor

Google Genesis'in gazetecilere yardımcı olmak için üretildiği ifade edilse de haber ve makale yazabilecek olması zamanla onlara rakip olacağını gösteriyor. Google, Genesis adlı yeni yapay zeka aracını dünyaca meşhur...

Teknoloji

Yapay Zeka'nın risklerine karşı imza kampanyası başlatıldı

San Francisco merkezli Yapay Zeka Güvenliği Merkezi, yapay zeka kaynaklı risklere karşı öncelikli tedbirler alınması için imza kampanyası başlattı.

Teknoloji

Tıp Öğrencilerinin Girdiği Sınavı Geçen Yapay Zekanın mantığı sorgulanıyor

Derin öğrenim modeli yardımıyla sınavı geçmeyi başaran yapay zeka, eğitim verilerinde her zaman gerçeğe dayalı kaynaklar bulunmadığından bazen gerçekle bağdaşmayan yanıtlar oluşturabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK'ın destekleyeceği 12 yüksek teknoloji platformu açıklandı

12 platform; döngüsel ekonomi, akıllı şehir, elektrikli araç ve batarya teknolojileri, nanoteknoloji, gıda arzı güvenliği, sürdürülebilir tarım teknolojileri, nöroteknoloji alanlarında çalışacak.

Teknoloji

Yapay zekanın ahlaki ve hukuki konumu tartışılıyor

hukuk gibi kritik alanda bile dünyada bazı bölgelerde pilot uygulamalarla kullanılmaya başlanması, Yapay zeka'nın insanlar için hayati önem taşıyan anlarda söz sahibi olmasını tartışmaya açıyor