tasavvuf

Kültür Sanat

Yapay zekaya minyatür çizdirildi!

Minyatür ile yapay zekayı bir araya getiren Arjantinli sanatçı Florencia Brück, yapay zekanın tasavvuf düşüncesinin tarihteki önemli temsilcilerinin eserlerinden ilhamla geleceğe dair tasvirler oluşturması istedi. ...

Yeniçağ

Mutasavvıf Cemalnur Sargut annesi Meşkûre Sargut'u anlattı

Annesi Meşkûre Sargut’un son sözlerinin ‘Allah aşkında buluşalım!’ olduğunu söyleyen Cemalnur Sargut, "Hiçbir zaman yüzünde olumsuz bir ifade dahi görmedik, hep pozitifti" dedi.

Yaşam

Ahmet Özhan, sahne ve tekke arasında geçen ömrünü anlattı

73 yaşındaki sanatçı ve Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi'nin son postnişini Ahmet Özhan, "Ayakta durduğum sürece hem klasik hem tasavvuf müziğinin ritüelleri ve maneviyatı adına her zaman hizmette olarak final yapmayı arzu...

Yeniçağ

Toplanıp 'Gönül'den konuşalım!

Gönül alınır, gönül verilir, gönül kırılır, gönül yarası açılır, gönül bağı kurulur, gönlünce olsun denilir, gönlümden geçmişti denilir. Hatırı incinince; "gönül koydum" denilir. Gönül dili vardır, gönülden...

Kültür Sanat

Konya'da Ahmet Özhan konseri ve Sema Ayini

Vefatının 749'uncu yılında etkinliklerle anılan Mevlana Celaleddin-i Rumi anısına Ahmet Özhan ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunca tasavvuf müziği konseri verdi.

Medya ve Sinema-TV

Sufisinema Günleri 2022 başladı

Konya'da düzenlenen Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Yarışması 4. Sufisinema Günleri etkinliği, "Fısıldaşan Kumlar" filmiyle başladı.

Kültür Sanat

Dede Efendi'nin Rumca eserleri de vardı

Dede Efendi'nin de Rum cemaatini iyi tanıdığını belirten Dr. Miltiadis Pappas, , onun yarı Türkçe yarı Rumca eserler de bestelediğini belirtiyor.

Astroloji

Astrolog Seda Turan: Astroloji sadece burçlardan ibaret değil

Astroloji ile tanışma öyküsün tasavvuf ile başladığını söyleyen astrolog Seda Turan, astrolojinin insana kendini anlatan, kendi iç dünyasını anlamasını sağlayan bir ayna olduğuna dikkat çekiyor.

Kültür Sanat

Ünlü ilahici Turgut Kırgıl Mamoş türküsünü yorumladı

Elazığ'da yaşayan tasavvuf müziği sanatçısı Turgut Kırgıl, 28 yaşındaki rock şarkıcısı Mücahit Kalçık ile düet yaparak ünlü Elazığ türküsü Mamoş'u yorumladı.

Yaşam

Dr. Ian Dallas vefat etti

Ian Dallas adıyla tanınan ünlü mutasavvıf Abdülkadir es-Sufi hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Ayakkabılarını Çevirdiler deyimi ne anlama gelir

Tasavvuf Deyimi olarak "Ayakkabısı çevrilmek"; yol verdiler, kovdular, bir daha geime dediler anlamına gelir.

Yeniçağ

İbni Arabi'nin sudur ve Vahdet-i Vücud anlayışı

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta düzenlenen İslâm Düşüncesi seminerinin 8 Mart’ta gerçekleşen oturumunda Prof. Dr. Ömer Türker “İbnü’l-Arabî Geleneği”ni ele aldı.