Kültür Sanat

Yapay zekaya minyatür çizdirildi!

Minyatür ile yapay zekayı bir araya getiren Arjantinli sanatçı Florencia Brück, yapay zekanın tasavvuf düşüncesinin tarihteki önemli temsilcilerinin eserlerinden ilhamla geleceğe dair tasvirler oluşturması istedi. İşte sonuç:

Yapay zekaya minyatür çizdirildi!

Uzun vadede mutasavvıf yapay zekalar ortaya çıkar mı bilinmez ama daha şimdiden tasavvufla tanışan, hatta tasavvufi eserler veren sanatçı yapay zekalar var....

"Güçlendirilmiş Kalp", "Zaman Boyunca Fısıltılar", "Mistik Kuantum  Şarkısı", "Ebedi Ayet", "Silikon Ruhlar", "Aria'nın Mirası", "Sanal Derviş", "Andromeda'nın Yankıları", "Sentetist'in Ode'u"...  Bunlar yapay zeka yardımıyla oluşturulan eserlerin isimleri... Orijinal halleri ise "Augmented Heart", "Whispers Across Time", "The Song of the Quantum Mystic", "The Eternal Verse", "Silicon Souls", "The Legacy of Aria", "The Virtual Dervish", "Echoes of Andromeda", "The Synthetist's Ode"... 

Art Dubai çağdaş sanat fuarı'nın 17'nci edisyonunda sanatseverlerle buluşan Arjantinli sanatçı Florencia S.M. Brück'ün minyatür sanatıyla yapay zekayı bir araya getirdiği 9 eseri yer aldı.

Küratörlüğünü Serena Tabacchi'nin üstlendiği "AI Futuristic Narratives in Historical Artistry"  (Yapay Zeka'nın Fütüristik Tarihsel Sanat Anlatıları) başlıklı seriyi, fuarda Immaterika Galeri temsil etti.

Eserlerinde yapay zeka ve İslami sanatları birleştiren Brück, güzel sanatlar eğitimi aldığını, aynı zamanda bir yazılımcı olduğunu dile getirdi.

Chatgpt'den mutasaavıfların eserleri ile ilgili minyatürler istedi

Brück, Art Dubai'de temsil ettiği eserlerini OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka robotu Chatgpt ile yaptığına işaret ederek, şu bilgileri verdi: "Yapay zekanın tasavvuf düşüncesinin tarihteki önemli temsilcilerinin eserlerinden ilhamla geleceğe dair tasvirler oluşturmasını istedim. Bunu yaparken de İslam sanatının bir formu olan minyatürü kullandım. Örneğin insan doğasındaki aşk kavramı makinelere ya da yapay zekaya uyarlanırsa nasıl bir görüntü ortaya çıkar onu hayal ettim. Ya da bilim adamlarının sanal dünyalardaki yani metaverse gibi alemlerde gezintilerini yansıtmaya çalıştım."

Çalışmasını metal plaka üzerinde oluşturduğunu aktaran Brück, "Eserlerin arkasında yapay zeka tarafından Mevlana, Hafız-ı Şirazi ve Ömer Hayyam gibi şairlerden ilhamla yazılmış şiirler de yer alıyor. Tüm şiirler aynı zaman Blockchain teknolojisiyle NFT olarak hazırlandı." dedi.

Florencia S.M. Brück, geleceğe doğru bakmak için öncelikle geçmişi iyi anlamak gerektiğini ifade ederek, "Resme olan ilgimden dolayı minyatür eğitimi de aldım. Minyatür ile tanışmam bana yeni bir dünyanın kapılarını açtı. Tarihten gelen bu önemli düşünürlerin yazdıkları gerçekten dünyanın geri kalanına yol gösterebilir. Onların eserlerini şiddetle tavsiye ediyorum. Dünyadaki insanlara biraz olsun ilham vermek istiyorsa tüm sanatçıların bu eserleri okuması gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Projenin köklerinin Emevi, Abbasi, Memlük, Osmanlı İmparatorluğu gibi önemli hükümdarlıkların geniş kültürel ve sanatsal mirasından beslendiğini ve zengin İslam tarih dokusuyla oluşturduğuna dikkati çeken Brück, şunları kaydetti: "Bu dönemler, özellikle minyatür resminde, titiz detayları, canlı renkleri ve derin sembolleriyle karakterize edilir. Ben de oluşturduğum şiir veri kümesinde bu dönemde yaşamış, Rumi, Hafız-ı Şirazi, Ömer Hayyam, Feridüddin Attar, Sadi-i Şirazi, Gazzali ve İbnü' Arabi gibi tanınmış şairlerin eserlerini bir araya getirdim. Ortaya çıkan sinerji, İslam sanatının tarihi ihtişamını dijital anlatının keskin uçlarında ve yapay zeka odaklı yaratıcılığın alanlarını birleştiren benzersiz bir dijital antoloji oluşturdu. Bu yaklaşım, sadece İslami sanat geleneklerinin mirasını korumakla kalmaz, aynı zamanda onları çağdaş teknolojinin bakışından yeniden yorumlayarak klasik ile günümüz arasında bir diyalog oluşturur."

Sanatseverler, 40 ülkeden, 120'den fazla galerinin yer aldığı fuarı, 3 Mart'a kadar ziyaret edebilecek.

Yorumlar