misir

Turizm

TÜRSAB Mısırlı ve Türk turizmcileri B2B etkinliği ile buluşturdu

Mısır'ın turizm destinasyonları Türk turizmcilere tanıtıldı. TÜRSAB, Mısır Turizm Otoritesi ve Mısır Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle "Mısır Destinasyon Tanıtım ve B2B Görüşme Etkinliği"...

Kültür Sanat

Nubiya Müzesi'nde sergilenen Mısır Mumyaları

Mısır’in güneyinde Nil nehri kıyısındaki Asvan kentinde bulunan Nubiya Müzesi, Mısır’daki farklı medeniyetlerin eserlerini barındırıyor. Fotoğrafta, firavunların farklı dönemlerine ait mumyalar...

Kültür Sanat

Eski Uygarlıkların gizem yapıları: Piramitler

Eski uygarlıkların bıraktığı miras, sadece onların mühendislik ve mimari başarılarını değil, aynı zamanda insan ruhunun keşif ve merakını da temsil eder

bilimsel

Küresel ısınma Türkiye'yi Mısırlaştırıyor!

Küresel ısınma nedeni ile endemik varlıkları tehlike altında olan Türkiye'nin yakın gelecekte Mısır'la aynı iklim özelliğini taşıması söz konusu

Turizm

Mısır denince akla Piramitler geliyor başta

Mısır piramitleri turistlerin çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Dünyanın yedi harikasından Keops piramidinin bulunduğu Mısır, geçen yıl 14,9 milyon turist tarafından ziyaret edildi.

Dünya

Zambiya bu sene dışarıya mısır satmayı yasaklanı

Güney Afrika ülkesi Zambiya, ülke genelinde etkisini gösteren kuraklıktan kaynaklı kıtlık tehdidi nedeniyle mısır ve mısır unu ihracatını yasakladı.

Kültür Sanat

Mısır'ın Mumyalama Müzesi

Luksor'da 26 yıl önce açılan Mumyalama Müzesi, antik Mısır dönemine ışık tutan yaklaşık 150 parça tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

İslamiyet

On dört asırlık Kur'an-ı Kerim

Deri üzerine yazılmış 32 sayfadan oluşan ve sahabe döneminde yazıldığı ileri sürülen Kur'an nüshası, dünyadaki nadir Kur'an Kerim yazmaları arasında yer alıyor.

Kültür Sanat

Kadın Firavun Hatşepsut'un mezarı

Antik Mısır medeniyetinin 18. hanedanından I. Thutmose'nin Kraliçe Ahmose’den olan kızı Hatşepsut'un tapınağı kayalık bir yamacın eteğinde yükseliyor ve turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Kültür Sanat

Mısır'ın Sakkara bölgesinde bir müzeye yetecek arkeolojik eser bulundu

Mısır'da Sakkara kazılarında bu sene bulunan eserler sergilendi

Kültür Sanat

Kahire Mısır Müzesi'ne 40 fotoğraflık seyahat

Müzede Roma İmparatorluğu ve eski Yunan dönemine ait tarihi eserler, antik Mısır dönemine dayanan birçok heykel, tabut ve firavunların şahsi eşyalar yer alıyor.

Kültür Sanat

İkinci Ramses Tapınağı'nda 2 bin yıllık, mumyalanmış 2 bin koç başı bulundu

Mısır'daki tarihi Abidos şehrinde bulunan Firavun 2. Ramses Tapınağı'nda, 2 binin üzerinde mumyalanmış koç başı ile devasa bir yapı keşfedildi.