iklim-degisikligi

bilimsel

Susuzluk geleceği nasıl etkileyecek, hangi ülkeler daha çok etkilenecek?

Küresel Isınma kaynaklı iklim değişikliği, ülkeleri su stresine sürüklüyor. Susuzluk stresi yaşayan ülkeler listesinde Türkiye 39'uncu sırada, ilk sırada Kuveyt ilk var. Su savaşları kapıyı çalıyor.

Güncel

Türkiye'de havaların Eylül ayında da sıcak geçmesi bekleniyor

El Nino etkisiyle Türkiye'de eylül ayının önceki yıllardan daha sıcak geçmesi bekleniyor. Aşırı sıcaklara neden olan El Nino'nun 2024'te de etkili olması bekleniyor

Dünya

Temmuz 2023, 153 yılın en en sıcak ayı olarak tarihe geçti

NASA yetkilileri, 2023 yılı Temmuz ayının, tüm temmuz aylarından 0,24 derece , 1951-1980'deki temmuz ayı sıcaklık ortalamasından 1,18 derece daha yüksek olduğunu açıkladı.

bilimsel

Aşırı sıcaklar yeni göç dalgaları başlatabilir

Arkeoloji kazılarında insanların iklim değişiklileri nedeniyle göçler yaşadığı ortaya çıkıyor. Günümüzdeki aşırı sıcaklar o göçlere yenilerini ekleyecek gibi görünüyor

Sağlık

Türkiye'nin alerjik şok haritası çıkarıldı

Türkiye’nin anafilaksi (alerjik şok) haritasını çıkaran Prof. Dr. Fazıl Orhan, anafilaksinin aniden ortaya çıkarak hızla ilerleyen; birden fazla organ sisteminin tutulduğu, yaşamın tehdit eden bir durum olduğunu ifade...

Yaşam

Küresel ısınma ve iklim değişiklikliği hayvanları da tehlikeye sokuyor

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden Hava sıcaklıkları, hayvanları, kış uykusundan göç hareketlerine, beslenmeden üremeye kadar hemen her konuda olumsuz etkiliyor.

bilimsel

Artık daha az kar yağıyor ve kar yerde durmuyor

Dünyanın kuzey yarım küresinde kar yağışının süresi kısalırken ve karın etki alanı azaltıyor

bilimsel

Okyanusların ısınması sürüyor

Advances in Atmospheric Sciences dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre, küresel ısınma sürerken, okyanus sıcaklıkları 2022’de rekor seviyeye ulaştı

Dünya

Kuzey Kutbunda ısınma sürüyor, yağmurlar arttı

Hava sıcaklığının yükseldiği Kuzey Kutbu'nda, iklim değişikliği nedeniyle yağmur miktarında artış dikkat çekiyor.

Dünya

Küresel ısınmaya parelel olarak krater sayısı arttı

Küresel ısınmanın gecikmeli etkileri; kayaların daha derin mevsimsel çözülmesi ve üst permafrostta (donuk toprak) daha yüksek sıcaklıklarla gözlemleniyor.

bilimsel

Buzullar eridikçe akıntılar yavaşlıyor ve felaketlere kapı açıyor

Bilim insanları deniz buzlarının üçte birinin tamamen yok olduğuna dikkati çekti. Atlantik ve Arktik birleşti. Okyanuslardaki akıntı sistemindeki yavaşlama derecesi, hava felaketleri doğuruyor.

Dünya

Alp dağlarındaki buzullar 6 yılda yüzde 12 eridiİ

İsviçre Alplerindeki buzulların toplam hacminin 1931'den bu yana yarı yarıya eridiği ve bunun iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda hızlandığı bildirildi.