Uzay

Uzayda ilk arkeoloji çalışması başlıyor

Uluslararası Uzay İstasyonunda, astronotların yörüngedeyken birlikte yaşadıkları nesnelerle nasıl ilişki kurdukları arkeolojik proje ile araştırılacak

Uzayda ilk arkeoloji çalışması başlıyor

Teknoloji ve gelecek eksenli olsa da Bilimkurgu dizilerinde geçmişe ait dini ve mitolojik kavramlarla birlikte arkeolojik unsurlar bolca kullanılmaktaydı. Uuzun yıllar boyunca geniş kitlelerin hayranlıkla seyrettiği Fantastik Uzay Yolu dizisinde de arkeoloji konusu önemli role sahipti.  Hatta Yeni Nesil Atılgan'ın kaptanı  Jean-Luc Picard amatör bir arkeolog olarak tasarlanmıştı.

Bilim Kurgu filmlerindeki her olgu gibi uzay arkeolojisinin de bir gün hayata geçerileceği tartışılmazdı.

Ve o gün de geldi. Uzaydaki ilk arkeoloji projesi için ilk adım atıldı....

AAP Newswire'in haberine göre;  Flinders Üniversitesi'nden Doçent Doktor Alice Gorman ve California'daki Chapman Üniversitesi'nden Doçent Doktor Justin Walsh tarafından yönetilecek proje, uzayda gerçekleşecek ilk arkeolojik çalışma olarak tarihe geçecek.

Doç. Dr. Justin Walsh, "Arkeolojik perspektifleri aktif uzay alanına götürerek, insanların davranışlarını tamamen yeni bir çevreye nasıl uyarladığını gösteren ilk ekip biziz." diyerek yaşadığı mutluğu paylaştı.

Dünyada çalışan arkeologlar genellikle toprağı kazmakla işe başlarken, Uzay İstasyonu Arkeoloji Projesinde görev alan arkeologlar farklı yöntemler kullanacak. Arkeologlar, yapışkan bant kullanacak uzay istasyonu birer metrekarelik alanlara ayırmakla işe başlayacak ve ardından alanların nasıl kullanıldığını anlamak için günlük fotoğraflar kullanacak. Günlük fotoğraflama 60 gün boyunca devam edecek. Belirlenen bölgelerin fotoğrafları; İlk 30 gün boyunca her gün yaklaşık aynı saatte, ikinci 30 gün boyunca ise rastgele zamanlarda karelerin fotoğrafları çekilecek.

NASA astronotu Kayla Barron tarafından kurulan inceleme sistemleri; mutfak masası, iş istasyonu, yük rafları ve tuvaletin karşısındaki duvar da dahil olmak üzere iş ve eğlenceyi temsil eden yerlere yerleştirildi.

Uzay İstasyonu ekibi ayrıca nelerin belgelenmesinin daha ilginç olacağına dair fikir fırtınaları yaparak, ek bir konum seçti ve son istasyonu da laboratuvar modülüne yerleştirdi.

Prof Gorman, "Yeni katmanları ortaya çıkarmak için toprak kazmak yerine, istasyonun tarihinde, frklı alanların nasıl nasıl kullanıldıklarını ve çalışma koşullarının zaman içinde nasıl değiştiklerini belirlemek için her gün fotoğraflarını çektireceğiz" dedi.

Aslında projenin geçmişi 2015 yılına kadar uzanıyor. 2015 yılı Aralık ayında projenin hayata geçirilmesi isteniyordu ama uzay istasyonu ekibinin yüzeyleri temizlemesi, ses ve video kayıtları yapması da dahil olmak üzere projesinin hayata geçrilmesini sağlayacak finansman 2020 yılında sağlanabildi.

Finansmanın bulunmasından sonra, projenin en hızlı şekilde başlanyabilmes i​​çin çalışalacak alan yeniden ölçeklendirildi.

Arkeolog ekibi projeden beklentilerini şu sözlerle açıklıyor: "Bu, bir uzay habitatında şimdiye kadar denenen ilk arkeolojik veri koleksiyonu olduğundan, tam olarak ne bulacağımızdan emin değiliz. Sonuçta bu bir deney. Ancak sonuçların, uzaydaki yaşamın hiç kimsenin, hatta NASA'nın bile daha önce bilmediği yönleri aydınlatacağından eminiz."

www.arkeolojisanat.com

Yorumlar