Uzay

NASA, uzay çalışmalarını iki ayrı koldan yürütecek

NASA'nın Uzay Uçuşu Müdürlüğü birimi Dünya Yörüngesi Operasyonları ve Derin Uzay Araştırmaları olarak iki ayrı kola ayrılıyor.

NASA, uzay çalışmalarını iki ayrı koldan yürütecek

NASA'nın  İnsanlı Uzay Uçuşu Müdürlüğü‘nün daha kapsamlı çalışmalar yapabilmesi için yenilenerek iki ayrı birime ayrılacağı belirtildi. Yeni birimler, Arama Sistemleri Geliştirme Görev Müdürlüğü ve Uzay Operasyonları Görev Müdürlüğü olacak..

Arama Sistemleri Geliştirme Görev Müdürlüğü Dünya yörüngesi (LEO) operasyonlarında mevcut görevleri sürdürecek ve genişletecek. Ticari LEO uçuşları ve Uluslararası Uzay İstasyonu gibi fırlatma ve uzay operasyonlarından sorumlu olacak. Şu anda bölünmekte olan müdürlük, aslında birleştirdiği 2011 yılı öncesine geri dönüş yapmış olacak.

Yeni bölümlerden bir diğeri de derin uzay araştırmalarına odaklanarak gelecekteki Ay ve Mars operasyonlarını yönetecek. NASA’nın önümüzdeki 10 yıl içerisinde insanları Mars’a götürmeyi amaçlayan Ay’dan Mars’a programı ve Artemis ay keşif görevlerine benzeyen yeni operasyonlar için sistem geliştirilmesini yönetecek. Artemis, NASA’nın ay keşiflerinde çeşitliliği arttırmayı ve Ay Ekonomisi isimli bir projeyi hayata geçirmeye çalışacak.

Öte yandan Jim Free NASA'ya geri dönecek.  Jim Free 2009 yılında çalışmaya başladığı NASA’da geçtiğimiz yıllarda Operasyon Direktörü ve Kıdemli Danışmanlık gibi pek çok görevi üstlenmişti. 4 yıl önce Ajansla yolları ayrılan Jim, Keşif Sistemleri Geliştirme Misyonu Müdürlüğü’nün (ESDMD) yardımcı yöneticisi olarak NASA’ya geri dönüyor.

 İnsanlı uzay uçuşunun başındaki ilk kadın olan ve şu anki İnsan Keşif ve Operasyonlar Görev Müdürlüğü’nün (HEOMD) başkanı olan Kathy Leuders, Uzay Operasyonları Görev Müdürlüğü’nün (SOMD) yardımcı yöneticisi olacak.

Yorumlar