Fizik

Uçaklar yıldırımlardan nasıl korunuyor?

Bindiğiniz Uçağa Yıldırım İsabet Ederse Ne Olur? 1 milyar jul enerjinin siz yerden on kilometre yüksekte hapsolmuşken uçağa çarpması kulağa kâbustan farksız geliyor. Peki, durum gerçekten de o kadar korkunç mu?

Uçaklar yıldırımlardan nasıl korunuyor?

Uçaklar yıldırımlara karşı gayet iyi korunuyor.

Sıradan bir yolcu uçağına yılda ortalama bir defa yıldırım isabet ettiği düşünülse de, yıldırım çarpmasından kaynaklanan son uçak kazası 1967 yılında yaşanmıştı. Bu feci kazada yıldırımın yakıt tankına çarpması sonucu muazzam bir patlama olmuş, uçaktaki 81 yolcu ve mürettebattan kimse kurtulamamıştı.

O günden beri mühendisler uçak tasarımlarında büyük değişimler yaptılar, boşalım ve topraklama konusunda önlemler aldılar. Yakıtlar artık buharların patlayıcılığını azaltacak şekilde rafine ediliyor ve yakıt sistemleri de kıvılcımları önleyecek, yanmaya dayanacak biçimde korunuyor. Modern uçaklar, çarpan elektriğin gövdenin yüzeyine yayılacağı biçimde tasarlanıyor. Buna yüzey etkisi adı veriliyor. Söz konusu işlem alüminyumdan yapılmış uçaklarda doğal biçimde gerçekleşirken, kompozit malzemelerden yapılan uçaklarda ise iletken bir örgüyle sağlanıyor. Böylelikle uçakta yıldırım çarptığına dair en ufak bir iz bile kalmıyor.

Popüler Science Türkiye

Yorumlar