Yaşam

'Recep İvedik' gerçek sanınca, sahte olduğu anlaşıldı

İzmir'de tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda yakalanan çakma 'gülen neolitik heykel' Şahan Gökbakar'ı da aldattı.

Recep İvedik gerçek sanınca, sahte olduğu anlaşıldı

Recep İvedik tiplemesi ile milyonlarca insanı kahkahalara boğan ünlü komedyen Şahan Gökbakar, İzmir'de tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda yakalanan neolitik eser mi yoksa sahte mi olduğu merak edilen heykelin, heykeltraşına övgü yağdırınca Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden Yahya Coşkun gerçeği açıkladı: "Taş 11.500 yıllık olabilir ama işçiliği yeni"

Arkeolojikhaber.com sitesinin. haberine göre; Geçtiğimiz günlerde İzmir'de Emniyet Müdürlüğü ekiplerince tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda yakalanan güler yüzlü ve neolitik çağ eseri görünüşlü heykel bir anda sosyal medyanın en çok ilgi gören konuları arasına girince, ünlü komedyen Şahan Gökbakar da konuya kayıtsız kalmadı ve "Abi adamlar 11500 yil evvel bu heykeli yapiyor. Heykelin yuzu guluyo su hale bak... eskiden hersey daha guzeldi, insanlar çok daha mutluydu da bu kadar eskiden de mi ya...dusunsene henuz cilalı taş devrine geçilmemiş" twitini sosyal medya hesabından paylaştı. 

Heykelin Tarihi Eser değil sahte olduğu kesinleşti

Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun bu twitter mesajına verdiği yanıtla cevabı günlerdir merak edilen "sahte mi, değil mi* sorusunu da cevaplandırmış oldu. tarihi eser oldudğu sanılan heykelin sahte olduğu kesinleşti.

Yahya Coşkun: Belki taş 11.500 yıllık olabilir!

Yahya Coşkun,  Şahan Gökbakar'ın twitine şu yanıtı verdi: Taş 11.500 yıllık olabilir belki ama çekiç izleri, işçiliği yeni. Eser değil, sahte. Üzerine edebiyat da inşa edilmeye başlamış. Maalesef çok yayılınca asla düzelmiyor yanlış bilgi"

Gerçek mi bilinmiyor ama müze çalışanları ona özel itina gösteriyorİzmir'de polisin tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda ele geçirdiği Taş devrinden kalmış olma ihtimali bulunan insan tasvirli heykel, İzmir Arkeoloji Müzesinin deposunda koruma altına alındı.

 

Ne kadar iyimser olduğunuzu ölçün: İyicillik ve Kötücüllük testi: İşte sizler için. pozitif psikoloji ilkelerine uygun hazırlanmış 35 maddelik, 2 boyutlu bir test. Yapmanı gereken basit, her bir şık için önerilen bir cevabı veriyor ve sonuçta kaç puan aldığınızı öğreniyorsunuz.

 

Yorumlar