heykel

Kültür Sanat

Antalya'da arkeologlar tanrıça Nike heykeli buldu

Alanya'daki Syedra Antik Kenti'nde yaklaşık 1800 yıllık, Roma dönemine ait zafer tanrıçası Nike - Viktoria heykeli bulundu.

Kültür Sanat

Erzurum'un Taş Babası müzeye yerleşti

Erzurum kırsalında 3 yıl önce bulunan ve arkeologlarca incelenen taş baba heykeli, restorasyonunun tamamlanmasıyla açılış için gün sayan Erzurum Müzesi'ne yerleştirildi.

Mitoloji

Saraçhane Arkeoloji Parkı'nda Pan heykeli bulundu

İstanbul'un Fatih ilçesindeki Saraçhane Arkeoloji Parkı'nda yürütülen kazı çalışmasında, antik Yunan mitolojisinde çoban ve sürülerin tanrısı olarak bilinen Pan heykelinin parçası gün yüzüne...

Kültür Sanat

İşte Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni heykeli

Atatürk Kültür Merkezi Heykel Yarışmasında Semih Eskicioğlu'nun heykeli birinci oldu. AKM'nin önünde yerini alan heykel geçirgenliğe ve köklülüğe atıf yapan çelik hasırlardan oluşuyor.

Kültür Sanat

Beste Alperat'ın Evren İçinde Evren sergisi ziyaretçileri bekliyor

Kirigami tekniğini eserlerine yansıtan heykeltıraş Beste Alperat’ın 12 Mayıs Cuma günü AKM Galeride açılan “Evren İçinde Evren” sergisi 26 Mayıs tarihine kadar görülebilir.

Kültür Sanat

2023 Devlet Resim ve Heykel Yarışması başvuruları 10 Temmuzda başlıyor

76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması'nın para ödülü 420 bin lira olarak açıklandı. Türkiye'nin en uzun soluklu sanat yarışması, bu yıl Cumhuriyetin 100'üncü yılına ithaf edildi.

Kültür Sanat

Hatay yıkıldı, Türk bayraklı heykel yıkılmadı

Hatay'ın Belen ilçesinde yer alan heykeltıraş Rıfat Üstandağ tarafından 2009 yılında yapılan Türk bayraklı heykel, depremler sonrası ayakta kalırken, yanındaki cami hasar gördü.

bilimsel

Bilecik'te ortasında 'ana tanrıça' oturan taş devri adak çukuru bulundu

Bilecik'teki Gedikkaya Mağarası'nda adak çukuru bulundu

bilimsel

İzmir'de 8 bin yıllık tılsım heykelcikleri bulundu

İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Ulucak Höyüğü kazılarında bu yıl bereket getirmesi için kullanıldığını tahmin edilen 5 kil heykelcik parçası bulundu.

Dünya

Paskalya Adasındaki yangın Moai'leri de yaktı

Paskalya Adasında çıkan ve bir hafta süren yangınlar, Ulusal Rapa Nui Parkı'nda 100 hektarlık alanı tahrip etti. Rapa Nui yerlilerinin Moai heykellerini yaptığı taş ocağına ulaşan alevler, Rano Raraku yanardağında da...

Kültür Sanat

Anadolu Medeniyetleri'nde ilham alan heykeller

Seramik ve heykel sanatçısı Prof. Dr. Erdinç Bakla'nın Hitit, Göbeklitepe, Truva gibi farklı kültürlerden yorumladığı sanat koleksiyonundaki eserler, Zorlu Center Meydan Katı’nda sanatseverlerle...

Kültür Sanat

Antalya Venüs'lerle donatıldı

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Antalya'nın çeşitli noktalarına 59 Venüs heykeli yerleştirildi