Sağlık

Reflüyü artıran yiyecekler

Paketli gıdalar, soslu yiyecekler, aşırı acı, tuzlu ve baharatlı gıdalar, kızartmalar, aç karnına ve aşırı kahve ya da çay içmek, asitli içecekler reflüyü artırıyor.

Reflüyü artıran yiyecekler

 “Ses kısıklığı veya öksürük yakınması ile Kulak, Burun ve Boğaz uzmanına ya da göğüs ağrısı nedeniyle Kardiyoloji uzmanına başvuran hastada ana sorun reflü olabiliyor Pandemide; sık ve daha fazla yemek, fast-food tarzı yiyecekler, hareketsiz kalmak, kilo almak ve gece atıştırmalıklarına ağırlık vermek reflü hastalığının yaygınlaşmasına neden oldu. Reflü hastalığında yaşam tarzı değişiklikleri tedavinin temelini oluşturuyor. Aksi taktirde tedaviden başarılı sonuç almak mümkün olmayabiliyor” diyen Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı reflüye karşı 10 etkili öneride bulundu. 

Reflüyü artıran yiyeceklerden uzak durun:  Kızartmalar, aç karnına ve aşırı kahve-çay içmek, asitli içecekle, yemek borusunun altında koruyucu bir mekanizma olan kasın gevşemesine yol açıyor. Bu durum da yemek borusuna mide sıvısının geçişini kolaylaştırıyor. Bu nedenle portakal ve domates gibi asit içeriği yüksek besinleri kısıtlı tüketmeli, aşırı salçalı yemeklerden kaçınılmalıdır. Hazır ve katkı maddesi içeren paketli gıdalar, soslu yiyecekler, aşırı acı, tuzlu ve baharatlı gıdalardan da uzak durulmalıdır. 

Porsiyonları küçültün:  İhtiyacımızdan fazla büyük porsiyonların yenilmesi karın içi basıncı artırarak reflüyü kolaylaştırır. Aynı öğünde çorba, ana yemek, salata, tatlı veya meyvenin birlikte yenilmesi yerine porsiyonları küçülmek, meyve ya da tatlıyı ara öğünde yemek tercih edilebilir.  

Yemeklerde su içmeyin: Öğünlerde yemekle beraber su içilmesi yemek hacmini artırarak, reflü oluşumunu kolaylaştırır. Su içimi öğün arasına kaydırılmalıdır, ayrıca öğün aralarında içilen su yemek borusuna kaçan mide sıvısını temizleyerek reflüyü engelleyecektir. Yemek sonrası hazmı kolaylaştırmak için maden suyu içmek sanılanın aksine reflüyü artıracaktır. 

Gece atıştırmalıklarından uzak durun:  Geç saatlerde meyve, çerez ve çikolata gibi atıştırmalıklar, uyku öncesi besinlerin hazmedilememesine yol açar ve reflü şikayetini artırır. Bu nedenle yatmadan önceki son üç saatte yemek yemekten ve atıştırmalıklardan kaçının. 

Yatağın baş kısmını yükseltin:  Özellikle gece reflüsü olan kişiler uyurken yatağın başını en az 30 derecede yükselterek yatmalı ya da çok yüksek olmayan, başın gövdeden biraz daha yukarıda olmasını sağlayacak yastıkla yatmalıdır. Yatarken başın biraz yüksekte olması mide asidinin yemek borusuna ya da boğazınıza gelmesini engelleyecektir. 

Fazla kilolardan kurtulun: Obezite tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artan, bir pandemi halini alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Toplumun 1/3’ü obez, 1/3’ü ise fazla kiloludur. Obezite ve bel çevresindeki artış ile karın içi basınç artar ve bu da reflü oluşumunu kolaylaştırır. İdeal vücut ağırlığına ulaşılması ile reflü kontrol altına alınabilir ve sürekli ilaç kullanımı önlenebilir” diyor. 

Bedeni saran sıkı giysiler giymeyin: Kemer, korse gibi sıkı ve bedeni saran giysiler karın içi basıncını artırarak reflüye zemin hazırladığından sıkı kıyafetlerden kaçınılmalıdır. 

Yemek sonrası hemen uzanmayın: Yemekten hemen sonra uzanmak reflüyü kolaylaştıran önemli bir tehlikedir. Yemekleri yedikten sonra en az 3 saat oturur veya dik pozisyonda kalmalı, hemen uzanılmamalıdır. 

Sigara ve alkolden uzak durun:  Sigara ve alkol yemek borusunun savunma mekanizmalarını bozar, ayrıca yemek borusunun altındaki kasın gevşemesine yol açarak reflüyü kolaylaştırır. 

Düzenli ve doğru zamanda egzersiz yapın:  Kilo kontrolünü sağlamanın en önemli yolu diyet ile beraber düzenli egzersiz yaparak kalori açığı oluşturmaktır. Yemekten hemen sonra yapılan egzersiz reflüyü kolaylaştırarak, egzersiz kalitesini de etkileyecektir. Haftada 3-5 kere en az 30 dakika yürüyüş faydalı olacaktır.  

 

Yorumlar