Ruhsal

Sağlıklı Beslenin ama sağlıklı beslenme takıntısı yaşamayın

Sağlıklı ve dengeli beslenmek isterken yemeklerin hazırlanışından içerdiği yağ, şeker, katkı maddelerine kadar endişe yaşamaya başlarsanız, sağlıklı beslenme takıntısından muzdarip olabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin ama sağlıklı beslenme takıntısı yaşamayın

Sağlıklı Beslenme Tutkusu Takıntıya Dönüşmesin 

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kl. Psk. Elif Eşen Kara, sağlıklı beslenme takıntısına dair açıklamada bulundu: 

Hareketli yaşama ayak uydurma çabasıyla beraber hazır gıdalar günlük hayatta tercih sebebi olabiliyor. Bununla beraber sağlıklı beslenme de daha çok önem kazanıyor. Bu konuda hassasiyet gösteren kişiler, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek ve hatta çocuklarına da bu alışkanlıkları yerleştirmek için çaba sarf ediyor. Sağlıklı yaşamak için sürdürülen bu çabanın çoğu zaman kişilerin yaşam kalitesini arttırıyor ancak bazen bu alışkanlık ciddi endişelere neden olarak, sağlıksız bir hal alıyor. 

Sağlıklı beslenme takıntısı sorunu yaşayanların sayısı gün geçtikçe artıyor

Sağlıklı beslenme çabasının, günlük yaşam aktivitelerini zora sokacak yoğunlukta ve sıklıkta olması durumunda sağlıklı bir çabadan sağlıksız bir takıntıya dönüşür. Bu durumda kişilerde gıdaların sağlıklı olup olmadığına ilişkin tekrarlayıcı düşünceler, şiddetli endişe ve gıdaların hazırlanış aşamaları, katkı maddeleri, gıda boyaları, ambalaj özellikleri gibi bir takım kriterleri günlük hayatı zorlaştıracak düzeyde, çok yoğun olarak kontrol etme döngülerinin görülebilir. 

Ortoreksiya nervoza denilen bu sorunun gün geçtikçe yaygınlaşıyor. 

Takıntıya meyili olan, yaptığı iş/sosyal çevre dolayısıyla belirli bir görüntü veya kiloda kalması gerektiği düşünülen veya diyetle fazlaca ilgili kişilerin bu konudaki riskin daha fazla

Ortoreksiya nervoza belirtileri

Sağlıklı/sağlıksız beslenme konusunda günlük yaşamlarını etkileyecek düzeyde düşünme,
Bu sebepten sosyalleşmekten, seyahate çıkmaktan ve buna benzer aktivitelerden kaçınma,
Belirli grup besin alımı sebebiyle beslenme dengesinin bozulması/fiziksel sağlığın bozulması,
Kalori kısıtlaması sebebiyle olmayan, sağlıklı beslenme takıntısı sebebiyle ciddi miktarda kilo verme,
Sağlıklı beslenme konusunda yiyecekleri planlarken, alışveriş yaparken çok fazla zaman harcama,
Sağlıklı beslenme kategorisinde hissetmediği bir besin aldığında yüksek düzeyde suçluluk hissetme.

Sağlıklı beslenme konusunda fazlaca düşünen ve takılan kişilerin beslenme, fiziksel sağlık gibi konuların yanı sıra psikolojik olarak da zorlandığı için hekim, diyetisyen ve psikolog desteği almaları gerekir.

Kişinin de isteğiyle birlikte bu durumun bir takıntıdan sağlıklı beslenme çabasına ir. Böylelikle kişinin yaşam dengesinde sağlıklı beslenme konusu anlamını koruyabilmekle birlikte; sosyal hayat, iş, aile yaşamı, ilgi alanları gibi diğer yaşam dinamiklerinin önünde bir engel oluşturmayacaktır

Yorumlar