Ruhsal

Karnede ödül de ceza da abartılmamalı

İyi ve zayıf karnede ne yapılmalı? Öğrenciye nasıl davranılmalı?

Karnede ödül de ceza da abartılmamalı

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, karne almaya sayılı günler kala anne ve babalara tavsiyelerde bulundu: 

Özellikle zayıf karne nedeniyle anne ve babaların gösterdiği tepkiler çocuğu etkiliyor. Anne ve babanın gösterdiği ani tepkiler ve öfkeler çocuklarda yoğun kaygı ve üzüntüye neden olabilir. Bu durum çocukların hem aile içi ilişkilerini ve günlük yaşantısındaki psikolojik sağlığını hem de ilerleyen dönemlerdeki akademik performansını olumsuz yönde etkileyecektir

Her çocuğun okul hayatı dışında başarılı olabileceği pek çok alan olabilir. Hiçbir karne notu bir çocuğun zeka seviyesini, öğrenme biçimini, hayata dair başarısını veya tüm performansını yansıtmaz. Sadece o dönem içerisinde gösterdiği akademik başarıyı veya akademik açıdan desteğe ihtiyaç duyduğu alanlar konusunda yol göstericidir.

Zayıf karnede ne yapılmalı?

Çocuğun karnesinin zayıf olması durumunda çocukla konuşurken öncelikle karnesi hakkındaki duygu ve düşüncelerinin dikkatle dinlemesi gerekir. Çocuğa karnesini değerlendirirken kendini ifade etmesine destek olunmalıdır. Ebeveynler bu konuşma esnasında seçtikleri kelimelere ve cümlelere oldukça dikkat etmeli, yargılayıcı, alay edici ve incitici cümlelerden uzak durmalıdır.

Çocuk hiçbir zaman kimseyle kıyaslanmamalı. Çocuğun almış olduğu notlar arkadaşları veya kardeşleri ile kıyaslanmamalıdır. Aksi takdirde bu durum çocukta yetersizlik duygusunun oluşmasına neden olabileceği gibi, benlik algısını ve özgüvenini kırabilir. Çocuğa zayıf notlar nedeniyle ceza vermek, aşırı tepkiler göstermek uygun bir yaklaşım değildir. Ceza vermek yerine bu durumun üstesinden gelinebileceğini göstermek düşük notların sebebinin birlikte araştırmak ve neler yapılacağı hakkında ortak kararlar almak uygun olacaktır

İyi karnede abartılı ödülden kaçınılmalı

Benzer biçimde karneye karşılık olarak verilen aşırı ve maddi olarak yüksek ödüller çocukta ceza ile aynı etkiyi yaratır. Ödüle alışan bir çocuk ileriki okul hayatında da motivasyonla değil sadece ödülü kazabilmek amaçlı davranışta bulunur. Bu nedenle karnenin durumu ne olursa olsun çocuklara verilecek ödül ve cezadan kaçınılmalı, abartılı yaklaşımlarda bulunulmamalı, sonuç değil vermiş olduğu çaba övülmeli ve desteklenmelidir.

Bir çocuğun anne ve babası tarafından olduğu gibi kabul edilmesi, sevilmesi ve değer görmesi çocuk açısından oldukça önemlidir. Çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin kalitesi okul, ders, notlar ve performans üzerine olmamalı, çocuk ebeveynleri tarafında her durumda ve her koşulda sevilebildiğini hissetmelidir.

Yorumlar