Mutfak

Zerdeçal'da bulunan kurkumin yaralar için merhem gibidir

Öksürük, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarından deri hastalıklarına ve eklem rahatsızlıklarına kadar şifaları olan zerdeçal aynı zamanda vücutta enfeksiyonu önlemeye de yardımcı oluyor.

 Zerdeçalda bulunan kurkumin  yaralar için merhem gibidir

Diyet Uzmanı Derya Eren, zerdeçalın 11 faydasını açıkladı. 

Haberi okuyacaklara özel not: Aşırı miktarda zerdeçal kullanımı; mide rahatsızlığı, asit reflü, ishal, baş dönmesi ve baş ağrıları meydana getirebilir. Yüksek dozda zerdeçal takviyesi almak ayrıca, idrar oksalat düzeylerini önemli ölçüde artırarak böbrek taşı oluşumu riskini artırabilir.

Ancak bilinçli ve dengeli kullanıldığı takdirde zerdeçal sağlığa bakın nasıl şifa sağlıyor: 

Zerdeçal bunamayı geciktirir:

Alzheimer, protein plaklarının birikimine bağlı olarak beyin hücrelerinin ölümünden kaynaklanan ilerleyici bir bilişsel hastalıktır. Zerdeçal bitkisinde bulunan kurkumin hem oksidatif stresi azaltarak hem de protein birikimini önleyerek Alzheimer hastalığının gelişimi ve ilerlemesini yavaşlatamaya yardımcı olur.

Zerdeçal şeker hastaları için bir destekçidir

Zerdeçal, diyabet hastalarında insülinin dengelenmesine destek olur. Vücutta insülin duyarlılığını artıran kurkuminin, enzimatik tepkimeleri etkileyerek fayda sağladığı düşünülüyor. Yapılan bir çalışmada kurkuminin antidiyabetik etkisinin onaylanmış bazı şeker ilacı gruplarıyla neredeyse karşılaştırılacak kadar kuvvetli olduğu ortaya çıkmıştır.

Zerdeçal, kardiyovasküler hastalıklardan korur:

Kurkumin, kardiyovasküler hastalıklardan korunmada büyük faydalar sağlayabilir. Yapılan çalışmalar zerdeçalın; kalp yetmezliği, kalp kası hastalıkları, ilaca bağlı kalp toksisitesi, kalp krizi, inme ve şeker hastalığı ile ilişkili kardiyovasküler semptomlar gibi hastalıklara karşı korumada destekleyici olduğunu belirlemiştir.

Zerdeçalin uçuk ve griple mücadelede önemli bir yeri vardır:

Kurkumin, uçuk ve grip de dahil olmak üzere çeşitli virüslerle savaşmanıza yardımcı olabilir.

Zerdeçal regl öncesi semptomları hafifletir:

Zerdeçal, adet öncesi semptomları hafifletmeye yardımcı olur.

Zerdeçal obeziteden korunmaya destek olur:

Zerdeçal obeziteye sahip kişiler için de önemli faydalara sahiptir. Kurkumin adipoz doku denilen yağ kaplı hücrelerden oluşan yapının inflamatuar salgılarını azaltarak obeziteden korunmayı destekler.

Zerdeçal prostat kanserinde kontrolsüz çoğalmayı engelleyebilir:

Zerdeçal büyüme faktörü ve nükleer faktör gibi birçok hücre yoluna müdahalede bulunarak prostat kanserinde hücrelerin kontrolsüz çoğalmasına etki ederek kontrollü hücre ölümlerinin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Zerdeçal, depresyonla mücadeleye yardım eder: 

Kurkumin majör depresif bozukluğa iyi geldiği gözlemlenmiştir. Zerdeçalın bu etkiye nörobiyolojik maddelerin miktarlarını azaltarak, arttırarak veya metabolize olmalarını sağlayarak sebep olduğu düşünülüyor.

Zerdeçal kas kramplarına ve eklem ağrılarına iyi gelir: 

Zerdeçal, adet öncesi semptomları hafifletmesinin yanında kas kramplarını da azaltabilir. Ayrıca eklem ağrısını, sertliğini ve iltihaplanmayı hafifletmeye destek olur.

Zerdeçal hazımsızlığı önler: 

Zerdeçal hazımsızlık semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Hazımsızlığı gidermenin yanında metabolizmayı düzenleme, proteinlerin sindirimini kolaylaştırma, midenin asitlere karşı dayanıklılığını sağlama, mide mukozasını kaplayan mukusu arttırma, mide suyunun asitlik derecesini ayarlama gibi süreçlere de yardımcı olur.

 Zerdeçal yaraları iyileştirir

Kurkuminin yara iyileşmesi üzerine olumlu etkileri bulunur.

Doğal diş beyazlatıcınız: ZerdeçalHer ne kadar zerdeçal her şeyin üzerinde sarı bir iz bıraksa da sararan dişleri beyazlatırken tam tersi etki gösterir. Zerdeçal ayrıca antiseptik ve antibiyotik etkileri ile diş ağrısı, diş eti iltihabı ve hassas dişlere şifa verir

 

Aşırı kullanım haline Zerdeçalın 8 Zararlı EtkisiAnti-bakteriyel, anti-mikrobiyal, anti-inflamatuvar özelliklere sahip zerdeçalın sağlığa pek çok yarar sağlarken çok fazla kullanıldığı takdirde zararlara da yol açmaktadır. Zerdeçal kullanımında aşırıya kaçmamak için bu zararları bilmekte yarar var.

 

Yorumlar