Mutfak

Sınav öncesi ve sınav günü yenilmesi gereken besinler

Sınavlara girecek öğrencilerin mutfaklarına neler olmalı, sınav günü neler yenilmeli? İşte sınav öncesi zihin açan besinler:

Sınav öncesi ve sınav günü yenilmesi gereken besinler

Hayatın devamlılığında etkili olan sınavlarda oluşan stres hemen hemen herkesin sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Yaşanılan stres, psikolojimiz üzerinde etkili olduğu gibi iştah üzerinde de etkili olabiliyor.

Çocuklarda ve gençlerde sınav dönemlerinin stresin ve kaygının en fazla olduğu dönemler olduğunu söyleyen Acıbadem Ankara Hastanesi Diyetisyeni Renan Güneş şu önerilerde bulunuyor “Stres olduğunda iştah da çok etkilenir. Bunun sonucunda kişilerde öğünleri atlamak, konsantrasyon bozukluğu ve yeterli enerji alınmamasından dolayı halsizlik, performans düşüklüğü bazen de fazla besin alımından dolayı obezite görülebilir. Amaç her zaman olduğu gibi burada da çok önemli olan sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmedir.

Besin değeri yüksek besinler tercih edilmeli

Belirli aralıklarla ana ve ara öğünleri tüketmek gerekiyor. Bu durum vücudun ritmini oluşturması için önemlidir. Düzenli beslenme konsantrasyonu artırır ve enerji seviyesini düzenler. C vitamini içeren çilek, kivi, portakal gibi meyveler ve E vitamini içeriği yüksek badem, ceviz, fındık gibi besinler, enerji vererek zihni açarlar. Enerji değeri yüksek besinler yerine besin değeri yüksek besinler tercih edilmelidir.

Örnek protein kaynağı yumurta, içerdiği kolinle zihinsel performansı artırır, hafızayı güçlendirir. Ayrıca tam tahıllı ekmek, yulaf gibi sağlıklı karbonhidratları kahvaltımızdan eksik etmemek gerekir.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Vücudun en değerli gereksinimi olan susuz kalmak konsantrasyonu azaltır. Günde en az 10-12 bardak su içilmelidir. Vücudun tüm işlevleri doğru yerine getirmesi için suya ihtiyaç vardır. Susuz kalmak konsantrasyonu azaltır.

İyi ve kaliteli uyku çok önemli

İyi, yeterli ve kaliteli uyumamak, öğrenmeyi zorlaştırır konsantrasyonu azaltır, enerji düşüklüğü ve anksiyeteye sebep olabilir. Günde 7-8 saat kaliteli uyku beden ve zihin performansını artırır.

Zihin açıcı besinler

- Beyin işlevleri ve sinir sisteminde görev alan B grubu vitaminler,

- Omega 3 kaynağı olan balıklar,

- Tam tahıllı, çavdarlı ekmekler, yulaf gibi besinler

- Kuruyemişler (ceviz, badem, fındık, fıstık), keten tohumu,

- Süt ve süt ürünleri,

- Sebze ve meyveler özellikle C vitamini içeriği yüksek olanlar,

- Seratonin salgısını artıracağından kabızlık problemi yoksa muz 

- Yumurta,

- Çinko içeren kırmızı et, kurubaklagil gibi besinler,

- kırmızı lahana, brokoli, ıspanak gibi sebzeler,

- Yüksek kakao içeren bitter çikolata güçlü antioksidanlar içerir. Sınava hazırlık döneminde bağışıklık sisteminin güçlü olması, zihinsel ve bedensel performans için oldukça önemlidir.

Sınav günü neler yemeliyiz?

- Aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı, besinler mide problemi yaratabileceğinden sınav günü ve önceki günde yenilmemelidir.

- Şeker içeren besinler uyku getirebilir ve performansı düşürebilir o yüzden yenilmemelidir.Sağlıklı karbonhidrat kaynakları tüketilebilir.

- Bazı bitki çayları, çay, kahve gibi içecekler, kafein içerikleri sebebiyle çarpıntı ve huzursuzluk yaratabilir. Ayrıca diüretik etkilerinden dolayı vücuttan su atımını artırarak sorun yaratabilir.

- Güne kahvaltı yapılarak başlanmalı, yumurta, az tuzlu ve az yağlı peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek, ceviz, badem yenilmelidir.

- Dışarda ve açıkta satılan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

- Sınav günü daha önce denenmemiş besinler alerjiye sebep olabileceği için yenilmemeli ve içilmemelidir.

- Süt içmek veya yoğurt yemek gaz problemi yaratabilir. Gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana, pırasa, bulgur pilavı, kısır gibi besinlerden uzak durulmalıdır.

-Sınav öncesi fazla sıvı alınmamalıdır.

Yorumlar