Mutfak

Ramazan'da unutulmaması gereken beslenme bilgileri

Ramazan pidesinin lezzetine kapılıp her gün yememeli? Sahur besleyici ve protein içerikli olmalı, iftar sofrasında mevsim salatası mutlaka olmalı.

Ramazanda unutulmaması gereken beslenme bilgileri

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, “İftar sofralarının vazgeçilmezi pidenimn miktarı önemli. Ramazan ayı boyunca haftada en fazla 3-4 gün pide yenilmeli ve miktarı avuç içi ölçüsünü aşmamalı. 1 avuç içi büyüklüğündeki pide 1 dilim ekmek ve 1 tatlı kaşığı yağ içeriyor. Ramazan döneminde elbette pide yeneilebilir ama miktara dikkat edilmeli" uyarsında bulundu. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, Ramazan'da beslenmeyle ilgili şu açıklamalı bulundu: 

“Yumurta, peynir, tuzsuz zeytin, tam buğday ekmeği ve meyve sahurda yenebilir.  Alternatif olarak yulaf, yoğurt, süt ve ceviz karışımı da yapılabilir. İftarda ise hafif bir başlangıç yapılmalı ve sindirim problemi yaşamamak için yemekler yavaş yenmeli.

İftarfa hafif başlangıç için çorba veya 1 dilim tam buğday ekmeği ile peynir, zeytin yenilebilir. 15-20 dakika sonra ise ana yemek yenebilir. Ana yemeklere geldiğimizde ise protein içeren et, tavuk, balık, baklagil ya da etli sebze yemeği gibi seçenekler kullanılabilir. Bu seçenekleri kullanırken en önemli nokta ana yemeklerin yağ içeriği olacaktır. Yağ miktarı fazla kullanılan yemeklerde daha zor sindirim gerçekleşebilir ve bunlar kilo artışına sebep olabilir. Baklagiller, sebze, çorba gibi tencere yemeklerinde kullanılacak yağ miktarı 2-3 yemek kaşığını geçmemelidir. Yağ olarak zeytinyağı kullanımı tercih edilmelidir. Et, tavuk, balık gibi içeriğinde yağ bulunan besinler ise pişirilirken yağ eklenmemeli kendi yağında pişirilmelidir 

İftar sofralarında olmazsa olmazı mevsim salatası

Mevsim salata vücudumuzun lif ihtiyacının büyük bir kısmını sağlar. Böylelikle kabızlık oluşumunu engeller ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Antioksidan oranı oldukça yüksek olan mevsim salata bağışıklık sistemimize katkı sağlarken, kalorisi düşük olduğu için kilo artışına engel olur. Posa içeriği sayesinde öğünleri fazla yemenizi de engelleyerek tokluk hissinin oluşumuna yardımcı olur. Aynı zamanda iftardan bir saat sonra 30-60 dakika arası yapılan orta aktiviteli yürüyüş, sindiriminizi kolaylaştırırken kilo artışını engeller ve kilonuzu korumanıza da yardımcı olur 

Ramazan’da tatlı haftada bir ya da iki gün yapılmalı

Dengeli ve yeterli beslenme ve uzun süren açlık sonrasında mideye çok yüklenilmemesi gerekir. Tatlı isteklerimizi azaltmak için iftardan 1,5- 2 saat sonra 1-2 porsiyon meyve ve tok tutan süt grubu ile bir ara öğün yapılmalıdır. Tatlı yeme sıklığını haftada 1-2 gün ve 1 porsiyon güllaç gibi sütlü tatlı ile dengelemeli. Bu sayede Ramazan ayında kilo artışını da engellemiş oluruz”

İftar ve sahurda en az 1- 1.5 litre su içilmeli 

Sahur ve iftarda en az 1-1,5 litre toplamda 2-3 litre arası su içilmeli. Su, vücudumuz için önemli bir fizyolojik etkiye sahiptir. Susama hissinin çok artmasıyla ciddi halsizlik, yorgunluk oluşmaktadır. Özellikle yaz aylarında terle atılan suyu yerine koymak vücudun sıvı ve elektrolit dengesi için oldukça önemli. Çok terleyen biriyseniz vücudunuzun sıvı elektrolit dengesini sağlamak ve sindirimi de kolaylaştırmak için iftardan sonra sodyumu düşük 1 şişe sade maden suyu içebilirsiniz.

Yorumlar