Mutfak

Mutfakta lor peyniri ile neler yapabilirsiniz?

Diğer süt ürünlerinde bulunmayan serum proteinlerini içeren lor peyniri, sporculara, yaşlılara, çocuklara ve tansiyon hastalarına öneriliyor.

Mutfakta lor peyniri ile neler yapabilirsiniz?

Pandemi sürecindeki hareketsizlik kilolara kilo eklerken, diğer peynirler ile karşılaştırıldığında düşük yağ içeriği nedeniyle lor peyniri, zayıflama diyeti yapanların gözdesi oldu. Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu da zayıflama diyeti yapanlara yağ oranı düşük ama zengin besleyici içeriğe sahip lor peynirini tavsiye etti. 

Lor Peyniri serum proteinler içeriyor

Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Güçlü bir bağışıklık sisteminin nezleden kansere kadar birçok sağlık sorununu önlediği biliniyor. Pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemi bir kez daha anlaşıldı. Lor peynirinin bağışıklık sistemine büyük katkısı olduğu için özellikle yenmesi gerekiyor. Çünkü peynir altı suyundan üretilen lor peyniri, ‘whey protein’ olarak da adlandırılan biyolojik değeri yüksek, sindirimi kolay serum proteinlerini içerir, riboflavin ve B12 vitaminleri bakımından da zengindir. Bu özellikleriyle lor peyniri, başta bağışıklık sisteminin korunması ve kas yapımı olmak üzere vücut için önemli işlevlere sahip.

Herkes için ideal bir besin

Lor peyniri, protein içeriği nedeniyle bebekler ve yaşlılar, düşük sodyum içeriği nedeniyle tansiyon hastaları, düşük yağ içeriği nedeniyle zayıflama diyeti yapan bireyler, kas yapımı konusunda da sporcular için ideal bir besindir. Mide rahatsızlıklarında öncelikli tercih edilen lor peyniri, kansere karşı da koruyucudur. Vücut sağlığı üzerine sayısız faydaları olan lor, sofralardan eksik edilmemelidir.”

Mutfakta Lor Peyniri nasıl kullanılabilir?

Prof. Dr. Garipağaoğlu, Lor peynirinin makarna, erişte, salataların üzerinde, bazı tatlılar ve cheesecake yapımında, gözleme, börek gibi hamur işlerinde kullanılabileceğini söyledi.

Yorumlar