Mitoloji

Mitoloji Kahramanları: Bota Ili ve Wata Rian

Pasifik yaratılış mitlerinin kahramanları Bota Ili ve Wata Rian, vücudu kıllarla kaplı ilk kadın ve balık avcısının efsanesidir.

Mitoloji Kahramanları: Bota Ili ve Wata Rian

Bota Ili Endonezya ve  Pasifik mitolojisine göre dünyadaki ilk kadındır. Ama bir kadın olduğunun anlaşılması için kıllarla kaplı vücudunun traş edilmesi gerekmiştir.

Endonezya’nın doğusunda yaşayan Kedang halkına göre Bota İli adı verilen vahşi kadını uygarlaştıran kahraman­ da ilk insan olarak zikredilen Wata Rian'dır.

Wata Rian zeki bir balıkçıdır. Balık avlarken, pasifikteki en yüksek dağın tepesinde ateş yakıldığını ve zaman zaman oradan dumanlar yükseldiğini fark eder.

Bota İli ise o dağın tepesinde yaşamaktadır; vücudu kıllarla kaplıdır, el ve ayak tırnakları hayli uzun ve sivridir. Kadın dağın tepesinde yaşayan kertenkeleler ve yılanlarla beslenir. Efsaneye göre onları poposunu bir kayaya sürterek yaktığı ateşte pişirir.

Balık avcısı Wata Rian, Bota İli’nin ateşinin dumanını gördükten sonra, o ateşi kimlerin yaktığını görmek için, dağa doğru yola koyulur.

Dağın tepesine ulaştığında bir ağaca tırmanır ve Bota İli’nin yakaladığı sürüngenlerle birlikte dönmesini bekler. Bir süre sonra vahşi kadın geri döner. Poposu­nu kayaya sürterek ateş yakmaya çalışır ancak başarılı olamaz. Yukarı bakınca Wata Rian’ı görür.

"Derhal ağaçtan aşağı inmezse onu öldürene kadar ısıracağını" söyler. Ancak Wata Rian ondan korkmaz . Sakinleşmesini ister ve aksi halde "köpeğini üzerine sa­lacağını" söyler.

Karşılıklı tehditler yerini barış müzakerelerine bırakır ve İkisi birlikte bir ateş yakarlar ve yiyeceklerini be­raberce pişirirler.

Bota İli yemekte o kadar çok şarap içer ki uyuyakalır.

Wata Rian o uyurken vücudundaki kılları temizler ve onun bir kadın olduğunu keşfeder.

Sonunda ikisi evlenirler.

mistikalem.com

Yorumlar