Kültür Sanat

Yeşilçam Yıldızı Filiz Akın'dan mutluluk tavsiyeleri

İnsanın içinde tuttuğu önemli veya önemsiz şeyleri dışarı atmadıkça bunların çürüdüğünü söyleyen Akın, bunu aşmak için çok güvenilen biriyle ara sıra dertleşmeyi öneriyor.

Yeşilçam Yıldızı Filiz Akından mutluluk tavsiyeleri

Hülya Koçyiğit, Türkan Şorayve FAtma Girirk  ile birlikte Yeşilçam’ın en büyük yıldızından biri olan sinema oyuncusu Filiz Akın, Türk Sineması’nın asil, modern, kentli ve zarif yüzü olarak çok sevilmişti. 

Türk Sinemasının en iyi giyinen oyuncusu olarak bilinen ve 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu seçilen Filiz Akın yaşamı ve düşüncelerine ait önemli noktaları  “Hayatın Provası Yok” adlı kitapla sevenleriyle paylaşıyor ve usta ismi daha yakından tanımak isteyenlere yardımcı oluyor.

İnkılâp Kitabevi etiketiyle çıkan ve Bircan Usallı Silan’ın hazırladığı nehir söyleşisi türündeki kitap, oyunculuk yaptığı yıllarda beyazperdenin Avrupai yüzü, kolejli kızı ve sarışın yıldızı olarak da tanınan başarılı ismin hayatının kapılarını sevenlerine açıyor.

Kasım ayında denize girip suyun o efsanevi enerjisi ile yenilenin

Hayatın Provası Yok ile Ankara’da doğduğu evi, terzi annesiyle beraber hayatın nakışını nasıl işlediklerini, TED Koleji’nde kendisine takılan lakabı, sinema kariyerine nasıl başladığını ve Paris’teki yaşamını anlatan Filiz Akın, 78 yıl boyunca biriktirdiği tüm hayat tecrübelerini de okurlarla paylaşıyor. İnsanın içinde tuttuğu önemli veya önemsiz şeyleri dışarı atmadıkça bunların çürüdüğünü söyleyen Akın, bunu aşmanın yolunu ise çok güvenilen biriyle ara sıra dertleşmek şeklinde açıklayarak “Biraz deliliğe vurun, şakalaşın, gülün, koşun, bağırın, avaz avaz şarkı söyleyin kırlarda ya da Kasım ayında denize girip suyun o efsanevi enerjisi ile yenilenin” tavsiyesini de veriyor. İnsanın yaşama sevincini artırarak hayata sıkı sıkıya tutunmasını sağlayan sağlığı, gençliği, neşesi, zekâsı, yaşama sevinci ve yeteneklerin önemli olduğunu da vurgulayan Akın, tüm bunlara tıpkı bir para gibi sahip çıkılması gerektiğini söylüyor. 

Zenginlik, neye ne kadar sahip olabildiğinizde değil, ne kadar verebildiğinizle ölçülür

Kitapta empatinin hayatın vazgeçilmezi olmak zorunda olduğuna dair düşüncelerini de paylaşan Filiz Akın “Empati olmadan ilişkiler çok eksik, tek taraflı. Kendini karşındakinin yerine koymadan bir çözüm bulmak mümkün değil. Onu anlamak mümkün değil. Kendimiz için de isteriz bunu” diyor. Dalgalara benzettiği hayat için bazen neşe ve mutluluklar bıraktığını bazen de birini alıp gittiğini ifade eden Akın, bunun yanı sıra herkesin zenginliğin ve sahip olmanın derdinde olduğunu belirtiyor. “Ne kadar sahip olurlarsa, o kadar zengin, huzurlu olunacak zannediyorlar. Aynı şekilde, ne kadar tüketirlerse, o kadar mutlu olacaklarını düşünüyorlar. Ama hep mutsuz oluyorlar” diyen Akın, pek çok kişinin kaçırdığı ve göremediği şeyi ise “Zenginlik, neye ne kadar sahip olabildiğinde değil, ne kadar verebildiğinde, ne kadar olabildiğindedir” cümlesiyle açıklıyor. 

Yarın ölecekmiş gibi yaşa

Hayat boyu mutluluk diye bir şey bilmediğini açıklayan Filiz Akın, “Bir bardaktaki suyun, içmek için yarısı kalmışsa, sadece dolu tarafına bakın” diyerek hayattaki mutlu anların da her dakika var olabileceğini hatırlatıyor. “Hayat ve yapılan işi hiç ölmeyecek gibi ciddiye al. Elinden geleni yaptıktan sonra yarın ölecekmiş gibi yaşa” tavsiyesini de veren Akın, herkesi içindeki gerilimi boşaltmaya davet ederek sağlığın her şeyden önemli olduğunu vurguluyor. Aşkın sevgi, saygı, sadakat, sorumluluk, özveri, tolerans, sabır, özveri, empati, affedicilik, paylaşımdaki cömertlikle geliştiğini sözlerine ekleyen Akın, geçmişin keşkeleri ve geleceğin endişeleri ile zaman kaybedilmemesinin de önemine vurgu yapıyor ve sözlerini şu cümlelerle südürüyor: “Mutluluğu yakaladığını hissettiysen sorgulama. Beraber umutları çoğaltıyorsanız, sevgiyi çoğaltıyorsanız, ‘sana ihtiyacım var’ demeden bile birbirinizin yanında oluyorsanız maya tutmuş demektir. Doğru kişi ile bu hayatı paylaşıyorsunuz demektir”.

Bircan Usallı Silan’ın düzenlediği Yeşilçam’ın sarışın yıldızını anlatan Hayatın Provası Yok, İnkılâp Kitabevi etiketiyle tüm kitapçılar ve satış platformlarında.

Yorumlar