Kültür Sanat

Saraydan Kız Kaçırma 28-29 Haziran’da İstanbul Arkeoloji Müzelerinde

Saraydan Kız Kaçırma operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 28-29 Haziran’da üst üste iki gece İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde sergilenecek.

Saraydan Kız Kaçırma 28-29 Haziran’da İstanbul Arkeoloji Müzelerinde

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek ‘’9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’’ 21 Haziran - 07 Temmuz tarihleri arasında sanatseverleri operaya davet ediyor.

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında seyircinin beğeniyle takip ettiği, gelenekselleşen Mozart’ın dünyaca ünlü başyapıtı ‘’Saraydan Kız Kaçırma’’ ile sürecek.

Klasikleşen Saraydan Kız Kaçırma operası, Yekta Kara’nın rejisiyle, Şef Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 28-29 Haziran’da üst üste iki gece İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde sahnelenecek.

İlk kez 1782 yılında Viyana’da izleyici karşısına çıkan eserin librettosu, C. Friedrich Bretnzer’in aynı isimli çalışmasından esinlenen J. Gottlieb Stephani’ye ait. W.A. Mozart’ın insan sevgisine, en ağır suçun bile bağışlanması motifi ile yönelmesi ve insanseverlik ilkesine Türk bağışlayıcılığını ele alan  eser, Türk kültürü ile ilgili eserlerin en değerli eserlerden olup dünya repertuvarlarında yerini almıştır.

Eserin kostüm tasarımı Şanda Zıpçı, koro şefi Paolo Villa, ışık Tasarımı Metin Koçtürk’e ait.

Başlıca roller:

Belmonte: Erdem Erdoğan, Osman Tuncay Kurtoğlu,

Konstanze:  Ayşe Sinem Ekşioğlu, Blondchen Zerrin Karslı,

Pedrillo: Emrah Sözer,

Selim Paşa: Kamil Kaplan

21 Haziran - 07 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 9.Uluslararası İstanbul Opera Festivali‘nin biletleri Biletiva, Zorlu PSM ve Süreyya Operası gişelerinden satışa sunuldu.

Yorumlar