Kültür Sanat

Karkamışlı Matiya Hititlerde kadının gücünü gösteriyor

Karkamış Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazılarında bulunan 100 mühür baskıdan büyük bölümü Matiya adlı Hitit kadınına ait çıktı.

Karkamışlı Matiya Hititlerde kadının gücünü gösteriyor

 Türkiye-Suriye sınır hattında bulunan, tarihi milattan önce 6 binli yıllara kadar giden, Anadolu ve Mezopotamya bölgesinde yüzyıllarca hüküm süren Hititlerin bölgedeki en önemli yönetim merkezi Karkamış Antik Kenti'ndeki 10'uncu sezon arkeoloji kazıları, İtalya'nın Bolonya Üniversitesinden Prof. Dr. Nicolo Marchetti'nin başkanlığında, İstanbul Üniversitesinden Doç. Dr. Hasan Peker'in başkan yardımcılığında Türk-İtalyan ekip tarafından tamamlandı.

Kadınların Hitit devletinde ekonomik güce sahip olduğunun kanıtı

SANKO Holding, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İtalya Dışişleri Bakanlığının destek sağladığı kazılarda, Aşağı saray alanının doğu kısmında "Mühür Evi" olarak adlandırılan idari yapıda, Hitit idarecilerine ait 100'ün üzerinde baskılı kil mühür bulundu.

Anadolu hiyeroglif yazılı mühür baskılarından üçte ikisinin "Matiya" adlı bir kadına ait olduğu belirlenirken, bu keşif, ilgili dönemde kadınların da devlet yönetiminde önemli bir ekonomik role sahip olabileceğini gösterdi.

Kadınların devlet yönetimindeki rolü araştırılıyor

Bu mühürlemeler doğrultusunda yapılacak çalışmalarda kadınların devlet yönetimindeki geçmişi de araştırılacak.

Bu yılki kazılarda ayrıca Anadolu'da ilk kez karşılaşılan, bir çömlek üzerinde boyayla çizilmiş "Kentin İdarecisi, …patu" yazan Anadolu hiyeroglife de ulaşıldı.

Fatma Şahin: Karkamış'ı UNESCO Dünya Miras Listesi'nde görmek için sabırsızlanıyoruz

Karkamış'ın Türkiye ve Akdeniz'deki en önemli arkeolojik merkezlerden biri olduğunu belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "2012 yılında Karkamış ekibiyle kazı alanında uluslararası bir basın günü düzenledik. Böylelikle basın mensupları 100 yıl aradan sonra askeri bölgede yer alan kente girebildi. Şimdi ise Karkamış ekibi için bir kazı evi ve arkeolojik araştırma merkezinin inşasını tamamladık. Karkamış projesi bölgemiz için muazzam potansiyelleri temsil ettiğine inanıyoruz. Temmuz 2019'dan bu yana burada bir arkeoloji parkının açılışını büyük bir gururla kutluyoruz ve bölgemizdeki turizm gelişimine büyük fayda sağlayacak. Bu eşsiz kenti UNESCO Dünya Miras Listesi'nde görmek için sabırsızlanıyoruz."

Adil Konukoğlu: Sanko Holding olarak mutluluk duyuyoruz.

Kazı sponsorlarından Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ise arkeoloji, halklar ve kültürler arasında bir köprü olduğunu ve Anadolu binlerce yıldır birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yaptığını aktardı.

Anadolu'daki eşsiz kültürlerin gururlu mirasçıları olduklarını dile getiren Konukoğlu, "Antik kentteki kültür kalıntıları korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalı, aynı zamanda onlardan bir kimlik ve evrensel bilgi manası kazanmalıyız. Bu nedenlerle Sanko Holding, antik kalıntıların korunmasıyla da ilgilenen arkeologların sıkı çalışmalarıyla her yıl yeni çok önemli tarihi bilgiler veren olağanüstü bir yer olan Karkamış'ta ortak Türk-İtalyan kazılarını desteklemektedir. Sanko Holding olarak ülkemizin kültürel değerlerine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar