Kültür Sanat

Hülya Koçyiğit'in Dila Hanım üzüntüsü

Dila Hanım rolünün önce Selim Soydan’la kendisine geldiğini ancak imkansızlık yüzünden filmi çekemediklerini ve rolü oynayamadığını söyledi.

Hülya Koçyiğitin Dila Hanım üzüntüsü

Yeşilçam'ın efsane isimlerinden Hülya Koçyiğit, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide sevenleriyle buluştu.

Üsküdar Belediyesinin düzenlediği ‘Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri' programının üçüncü konuğu Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından Hülya Koçyiğit oldu. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de yer aldığı programa 7'den 70'e tüm Hülya Koçyiğit hayranı katıldı.

Katılımın yoğun olduğu söyleşide sorular üzerine Hülya Koçyiğit yaşamına dair birçok hikayeden, rol aldığı sinema filmlerine kadar birçok konudaki anılarını dinleyenlerle paylaştı.

Ünlü sanatçı Hülya Koçyiğit, anılarını dile getirirken çözüm sürecinde akil insan olarak yaşadıklarını anlattı. Akil insanlar heyetine yaşanan terör olaylarının sona erdirilmesi umuduyla katkı verdiğini söyledi:

‘’Huzur ve barış için çalıştık’’

"Terör bu ülkede 30 bin canımızı, evladımızı aldı. O yetmedi ülkemiz maddi kayba da uğradı aynı zamanda, ülkenin kalkınması ve gençlerimizin daha iyi şartlarda yaşaması için harcanması gereken para ne yazık ki terör nedeniyle gitti. Bunun sonu yok, 30 yıl devam etmiş, 35'inci yıl a giriyoruz. Biz askerimiz elbette ki ülkemizi korumak için teröristi engellemek için etkisiz hale getiriyor. Ne yazık ki teröristte büyükşehirlerde insanlarımızın hayatını alıyor. Bunun böyle gitmeyeceği ve bu ülkede müşterek yaşadığı bu topraklarda huzurun, barışın gelmesi için, bir arada yaşamayı devamlı kılabilmek için ilk defa Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakandı, barış için adım atalım ve bunu biz yukarıdan inme yapmayalım. Halkın talebi nedir bunu öğrenelim diye bu çözüm süreci adına bir proje geliştirdi. Buradaki amaç halk ne diyor, hazır mı barışmaya, hazır mı bir arada yaşamaya yoksa ısrarla hayır biz teröristleri etkisiz bırakacağız mı diyorlar diye bakalım dedi. Biz bu nedenle 63 kişi halkla toplantılar yaparak biz oturup dinleyip rapor haline getirip hükümete sunduk" dedi.

‘’Analar Ağlamasın diye yaptım’’

Çözüm sürecinde hükümete karşı olanların ret ettiği konular ve yanlış anlaşılmalar yaşandığını söyleyen ünlü oyuncu Koçyiğit, "Bu hükümete karşı olan görüşteki insanların peşinen ret ettikleri bir şeydi. Burada çeşitli yanlış anlaşılmalar, yanlış değerlendirmeler de devreye girdi. Bu insanlar bu iş için devletten şu kadar para mı aldılar diye. Bu alçaltıcı ve onur kırıcı bir şey, böyle bir görev ve sorumluluk para karşılığında yapılamaz. Ancak bu vicdanla yapılabilecek, sadece insan vicdanıyla yapılacak bir görevdi. Ben bunu barış için, huzur için artık kavga bitsin ve de çok doğru bir sloganla yola çıkılmıştı. Artık analar ağlamasın diye yaptım. Ne olursa olsun anaların yüreği yanıyor, hayat devam ediyor. Dilerim zaman içerisinde tekrar hep beraber bütün bu ülkenin insanları olarak, olumluya, iyiye, beraber yaşamaya, kardeşlik içinde yaşamaya bu ülkenin kalkınması için hep beraber çalışırız" diye konuştu.

Hayatının en güzel yıllarını Üsküdar sokaklarında geçirdi

Sinema kariyerine 1963 senesinde Susuz Yaz filmiyle başlayan Hülya Koçyiğit, ardından Zehra filmi ile Altın Koza, Derman filmi ile Altın Portakal ödülünü aldı. Eski Üsküdarlı Hülya Koçyiğit hayatının en güzel dönemlerini bu sokaklarda geçirdiğini dile getirdi.

"Dila Hanım içimde ukte kaldı"

Ünlü sinema sanatçısı tüm salonu ilgi odağı oldu. Yeşilçam’ın gözbebeği Hülya Koçyiğit seyircilerin sorularını da tüm içtenliğiyle cevapladı. Koçyiğit, Türkan Şoray’ın baş rolünde oynadığı Dila Hanım film senaryosu ve yapımının önce Selim Soydan’la kendisine geldiğini ancak imkansızlık yüzünden filmi çekemediklerini ve rolü oynayamadığını söyledi. Ünlü sanatçı , ‘bu benim içimde uhte kaldı’ dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Hülya Koçyiğit'in Yeşilçam sinemasına bir dönem damgasını vurmuş çok değerli bir oyuncu olduğunu ifade ederek, "böylesi kıymetli bir oyuncuyu Üsküdar halkıyla buluşturmak bizim için büyük bir onurdur" diye konuştu ve Osmanlı Saray Sultanları Bebeğini takdim etti.

Yorumlar