Ali Rıza Bayzan Ali Rıza BayzanSufi ile Terapist

Meşhur 50 kuruşlar ve Sabiha Tansuğ

30 Ocak 2023 Pazartesi
Meşhur 50 kuruşlar ve Sabiha Tansuğ
Meşhur 50 kuruşlar ve Sabiha Tansuğ

Çocukluğumda bizim için 50 kuruş efsaneydi, 1 lira büyüleyiciydi 2,5 lira ise aklımızı başımızdan alırdı. 50 kuruşla sakız alabilirdik, emme şeker alabilirdik, sarı kurabiye alabilirdik, açık gofret alabilirdik, misket alabilirdik, hepsini birden değil tabi tek tek:))

50 kuruşların arkasındaki kadın portresi dikkatimi çekerdi kim diye merak ederdim, yanıtını şimdi buldum.

Devlet adamı değildi, tanınmış bir kişi de değildi ama Türk lirasına fotoğrafı basılan ilk kadındı Sabiha Tansuğ, 24 Ocakta 88 yaşında yaşama veda etti. Portresi 1971 yılında basılan 50 kuruşluk madeni paranın üzerinde yer almıştır, bu para 1989'a kadar tedavülde kalmıştır.

Etnolog Sabiha Tansuğ, Anadolu'yu karış karış dolaşarak oluşturduğu 2.700 parçadan oluşan giyim-kuşam ve gelin başlığı koleksiyonuyla tanınıyordu. Türkiye'de ve Avrupa başkentinde sergi düzenlemiştir.

1964’te İstanbul’daki Piyer Loti tepesinde eski Türk kahvelerine benzer şekilde bir dekorasyon çalışmasıyla Piyer Loti Kahvesi’ni açtı.

O dönemde Piyer Loto kahvehanesi, başta sanatçılar, gazeteciler, yazarlar olmak üzere tüm İstanbul’un adeta akınına uğradı.

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com

instagram: alirizabayzan

twitter: @arbayzan

facebook: Ali Rıza Bayzan