Ali Rıza Bayzan Ali Rıza BayzanSufi ile Terapist

Kristof Kolomb'un yumurtası

27 Aralık 2023 Çarşamba
Kristof  Kolomb'un yumurtası
Kristof Kolomb'un yumurtası

Hikayeye göre Yeni Dünya'ya yaptığı geziden döndükten sonra Kristof Kolomb, İspanya Kardinali Mendoza tarafından verilen bir ziyafete davet edilir. Mendoza ziyafette Kolomb’a övgüler yağdırmıştı.

Bu konuşmayı dinleyen İspanyol soyluları bundan rahatsız olmuşlar. Özellikle de Kolomb’un İspanyol değil de Cenevizli/Cenova kentinden olması sorundu tabi.
İspanyol soylularından biri söz alıp ”Yeni dünya denilen yere giden yol hiç de sanıldığı kadar zor değildi“ dedi. “Dünyanın denizi apaçık karşımızda duruyor hiç bir İspanyol denizcisi hedefi şaşırmazdı” diye devam etti. Soylular bu konuşmayı alkışlayarak destekledi.

Bu sözlere kızan ve yanıt vermek için söz alan Kolomb “Dünyada bir çok iş vardır, birisi size gösterdikten sonra “aa ne kadar kolaymış bunu herkes yapar” der bir çok insan.
Şimdi siz soylu beylerden bir ricam olacak, bir asilzadeye dönerek siz şu elimde gördüğünüz yumurtanın, dik olarak masanın üstünde durmasını sağlayabilir misiniz acaba? Soylu yumurtayı bir tarafından tuttu, öteki tarafını çevirdi, başka türlü denedi ama başaramadı. Kimse başaramayınca, bu mümkün değil, yapılamaz diye bağırdı soylular.

Kolomb, aksine mümkün, ben yapacağım ve siz “bunu herkes yapar” diyeceksiniz diye yanıtladı.
Kolomb yumurtayı eline aldı ve hafif bir vuruşla yumurtanın, sivri ucunu kırmadan içeri doğru giden kabuğun üstünde durmasını sağladı. Bu arada soylular, aaa bunu herkes yapar diye bağırdı.
Kolomb onları şöyle yanıtladı; Doğru herkes bunu yapabilir beyler, ama fark, sizin bunu yapabileceğiniz, fakat benim yapmış olmamdır.

Aslında bu hikaye bir yakıştırmadır. Muhtemelen İtalyan tarihçi ve gezgin Girolamo Benzoni'nin 1565'te yayınlanan Yeni Dünya Tarihi adlı kitabındaki anlatımıyla yayılmıştır. Bu hikaye cin fikirlerin önemini vurgulaması bakımından değerli bulunur.

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com