İslamiyet

GEBKİM Camiisi ibadete açıldı

Ramazan ayının son Cuma namazının kılınmasıyla ibadete açılan cami, Hikmet Barutçugil ve Semih İrteş'in eserleriyle tezyinat ve ebru sanatını yanyana getiriyor.

 GEBKİM Camiisi ibadete açıldı

Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, mimari tasarımı ile dikkat çeken GEBKİM Camii'nin açılışını gerçekleştirdi.

GEBKİM Camii'nin açılışına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz ve Cemil Yaman ile Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen'in yanı sıra GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve GEBKİM'de faaliyetlerini sürdüren firmaların temsilcileri katıldı. Açılışın ardından Ramazan ayının son Cuma namazı camide kılındı.

Mimari projesi Murat Sayar'a ait  1100 kişi kapasiteli GEBKİM Camii 1,5 yıllık bir sürede tamamlandı.  Ünlü sanatçlar Hikmet Barutçugil ve Semih İrteş,  GEBKİM Camii'ne özgün eserleri ile imzalarını attılar. Cami  tezyinat ve ebru sanatının örneklerini taşıyor.

Ödüllü Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçigil, GEBKİM Camii'ne özel tasarımlar yaptı...

Geleneksel ebru sanatına özgün ve modern yorumlar kazandıran Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil, dünyanın dört bir yanında ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Barutçugil, bir bilim dalı olarak gördüğü ebru sanatını yaşatmak amacıyla günlük kullanım araçlarından iç mimaride kullanılan malzemelere kadar birçok ürün geliştirdi. Literatüre Barut Ebrusu olarak bilinen ebru türünü bulan kişi olarak geçti. Uluslararası birçok ödülü olan Barutçugil'in London British Museum başta olmak üzere dünyaca ünlü müze ve özel koleksiyonlarda sürekli olarak sergilenen eserleri bulunuyor. Hikmet Barutçugil, London School of Economic Sience tarafından düzenlenen Art in Action sanat festivalinde "BEST OF THE BEST" 2012 ödülünü alan ilk ve tek Türk sanatçısı. Sanatçı, GEBKİM Camii'ne özel ebru tasarımlarında var oluşun sonsuz derinliğini renklerin ahenkli uyumu ile harmanladı.

GEBKİM Camii'nin tezyinatında ünlü Mimar ve Nakkaş Semih İrteş'in imzası var...

Türkiye ve yurtdışında üstlendiği cami projelerinde ustalığını konuşturan Mimar ve Nakkaş Semih İrteş, sanat hayatında yaklaşık 50 yılı geride bıraktı. Çıraklığını Topkapı Sarayı'nda yapan sanatçı bugüne kadar katıldığı sergiler, gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalar ve yetiştirdiği çıraklarla kalemişi sanatının gelecek kuşaklara aktarılmasına önemli katkılar sağladı. İrteş'in imzasını attığı GEBKİM Camii'nin iç tezyinatında ustalık, sabır ve alın terinin izlerini görmek mümkün.

GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Kocaeli'ne özgün bir eser kazandırmak amacıyla proje aşamasından inşasına kadar her adımda titizlikle çalıştıkları GEBKİM Camii'nin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

GEBKİM Başkanı Aracı, "GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz, sektörün üretim, istihdam ve ihracat rekorları kıran çok değerli temsilcilerine ev sahipliği yapıyor. GEBKİM ile Türkiye'ye örnek olacak modern bir İhtisas OSB inşa ettik. İlaçtan boyaya, kozmetikten plastik ve temizlik ürünlerine kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki firmalar arasındaki sinerjiyi artıran OSB yapılanmamız, çevreye saygılı modern üretim altyapısının yanı sıra sosyal imkanları ve Bölgemize kazandırdığı eserler ile farklılaşıyor. Açılışını gerçekleştirdiğimiz GEBKİM Camii, sanat ve estetiği ön plana alan mimarisi ile bu yaklaşımımızın güzel bir örneğini oluşturuyor. Ülke ekonomisine yaptığımız katkıyı eğitim ve sosyal alandaki projelerle pekiştirmek için 2017 yılında GEBKİM Vakfı'nın da kuruluşunu gerçekleştirdik. GEBKİM Vakfı, sanayideki dönüşümün gerektirdiği nitelikli mesleki eğitim imkanı sunan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni Bölgemize kazandırdı. Eğitim konusunda üstlendiğimiz misyona uygun olarak bu konuda da örnek bir OSB olmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz." diye konuştu.

GEBKİM Camii'nin açılışında konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise şunları söyledi: "Ülke ekonomisine ve sanayisine çok önemli katkıları olan OSB'ler eğitim, sağlık, ibadet gibi sosyal konularda da kritik rol oynuyor. GEBKİM Camii de bu bölgede çalışan üreten herksin dini ihtiyaçlarını giderme noktasında önem taşıyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek GEBKİM Camii ibadete açıldı.

Yorumlar