evren

Uzay

Euclid Uzay Teleskobu evrenin geniş açılı fotoğrafını çekti

ESA'dan yapılan açıklamada, proje süreci 11 yıl süren Öklid teleskobunun, Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktan çektiği evrenin fotoğraflarını gönderdiği belirtildi.

Xfiles

Ya evren dev bir beyinse!

Evren düşünüyor olabilir mi sorusuna yanıt arayan bilimadamlarından bazılarına göre galaksiler, kozmik ağ yapısında insan beynindeki nöronların görevini görüyor olabilir.

Kültür Sanat

Orazbek Yessenbayev'in Evren sergisinden resimler

Kazak sanatçı Orazbek Yessenbayev, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için, ipek üzerine tükenmez kalem tekniği ile 45 eser hazırladı.

Uzay

Evrenin genişleme hızındaki gizemli farklılık

Yakın evrenin genişleme hızı ile uzak evrenin genişleme hızı arasındaki açıklanamayan bir fark gözlemlendi.

Yeniçağ

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Evrende sürekli dış kontrole ihtiyaç var

Evrende entropinin olduğunu ve sürekli dış kontrol olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan “yoksa evren kontrolden çıkıyor" dedi.

Uzay

Milyarderlerin uzay programları ve evrenin güvenliği

Distopik medeniyet projeleri hayata geçmeye başladığında; uzay kolonileri, evrendeki güvenliği etkileyebilecek potansiyele sahip

Fizik

Evrenin Genişleme Hızı ölçmek için yeni teknik geliştirildi

Klasik Fizikçilerin hiç umurunda olmasa da Evrenin Genişleme Hızı Kuantum Fizikçileri için çok önemli bir sabit. Ancak adı sabit olsa da bu hız ölçüm tekniklerine göre farklı çıkıyor.

Uzay

Evren için kıyamet teorileri: Büyük Donma veya Büyük Sekme

Genişledikçe soğuyan Evrenin sonu hakkında ortaya atılan teorilerden biri de Büyük Donma. Bir diğer teori ise Büyük Sekme

Uzay

Karanlık madde sanılanın aksine daha düzgün yayılmış

Astronomik araştırmalar yürüten Dark Energy Survey, yapay zeka teknolojilerini kullanılarak 100 milyon galaksinin görüntülerini analiz etti.

Fizik

Evreni doğuran plazmanın ilk halinin sıvı olduğu keşfedildi

CERN'de Büyük Patlama'nın ilk mikrosaniyesine ışık tutmaya çalışan fizikçiler, maddenin ilk aşaması kabul edilen Kuark-gluon plazmasının sıvı olduğunu savundular.

Uzay

Evrenin 3 Boyutlu Haritası çizilmeye başlandı

Kainatın sırlarını anlayabilmek amacıyla Evren'in 3 boyutlu haritasını çıkarmak DESI projesinin ilk hedefi gizemli karanlık enerjinin miktarını saptamak ve yapısını anlayabilmek.

Uzay

Gökyüzünde kaç galaksi ve kaç yıldız var?

Gökyüzünde 1000000000000000000000000 yani 1 septilyon yıldız olduğu tahmin ediliyor.