evren

Yeniçağ

Ruhun Serüveni: Astral Seyahatte Yolculuğun Sırları

Astral seyahat, ruhsal ve zihinsel bir deneyimdir; bu yüzden her birey için farklı bir deneyim olabilir. Astral seyahat, kişisel gelişim ve ruhsal arınma için benzersiz ve derin bir yolculuk sunar.

Uzay

Gökbilimciler DESI ile 11 Milyar Yıl Öncesine Bakıyor!

11 Milyar yıl dile kolay... Astronomlar Genişleyen Evrenin şimdiye kadarki en ayrıntılı görünümüne ulaşmak yani evren atlası oluşturmak için 11 Milyar yıl öncesine bakmayı başarıyorlar...

Uzay

Gözler aşırı yıldız patlaması yaşanan bir galaksiye çevrildi

Yeni oluşan ve genç yıldızlarla dolu Messier 82 galaksinin ortasında karmaşık bir altyapı dikkat çekiyor. Astronomlar gözlerini James Webb Uzay Teleskobu aracıyla bu galaksiye diktiler.

Uzay

Euclid Uzay Teleskobu evrenin geniş açılı fotoğrafını çekti

ESA'dan yapılan açıklamada, proje süreci 11 yıl süren Öklid teleskobunun, Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktan çektiği evrenin fotoğraflarını gönderdiği belirtildi.

Xfiles

Ya evren dev bir beyinse!

Evren düşünüyor olabilir mi sorusuna yanıt arayan bilimadamlarından bazılarına göre galaksiler, kozmik ağ yapısında insan beynindeki nöronların görevini görüyor olabilir.

Kültür Sanat

Orazbek Yessenbayev'in Evren sergisinden resimler

Kazak sanatçı Orazbek Yessenbayev, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için, ipek üzerine tükenmez kalem tekniği ile 45 eser hazırladı.

Uzay

Evrenin genişleme hızındaki gizemli farklılık

Yakın evrenin genişleme hızı ile uzak evrenin genişleme hızı arasındaki açıklanamayan bir fark gözlemlendi.

Yeniçağ

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Evrende sürekli dış kontrole ihtiyaç var

Evrende entropinin olduğunu ve sürekli dış kontrol olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan “yoksa evren kontrolden çıkıyor" dedi.

Uzay

Milyarderlerin uzay programları ve evrenin güvenliği

Distopik medeniyet projeleri hayata geçmeye başladığında; uzay kolonileri, evrendeki güvenliği etkileyebilecek potansiyele sahip

Fizik

Evrenin Genişleme Hızı ölçmek için yeni teknik geliştirildi

Klasik Fizikçilerin hiç umurunda olmasa da Evrenin Genişleme Hızı Kuantum Fizikçileri için çok önemli bir sabit. Ancak adı sabit olsa da bu hız ölçüm tekniklerine göre farklı çıkıyor.

Uzay

Evren için kıyamet teorileri: Büyük Donma veya Büyük Sekme

Genişledikçe soğuyan Evrenin sonu hakkında ortaya atılan teorilerden biri de Büyük Donma. Bir diğer teori ise Büyük Sekme

Uzay

Karanlık madde sanılanın aksine daha düzgün yayılmış

Astronomik araştırmalar yürüten Dark Energy Survey, yapay zeka teknolojilerini kullanılarak 100 milyon galaksinin görüntülerini analiz etti.