bilimsel

Kutuplardaki buzulların erimesini Dünya'nın dönüş hızını düşürüyor

Bilimsel incelemelere göre iklim değişikliği Dünya'nın geçmişe kıyasla yavaş dönmesine yol açıyor

Kutuplardaki buzulların erimesini Dünyanın dönüş hızını düşürüyor

California San Diego Üniversitesi bünyesinde yapılan çalışmada, matematiksel modeller kullanılarak jeofiziksel olayların Dünya'nın dönüşüne etkileri incelendi. İnceleme bilimsel yayın organı "Nature" dergisinde yayımlandı.

Araştırmada, özellikle insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle kutuplardaki buzulların erimesinin, Dünya’nın geçmişe kıyasla daha yavaş dönmesine yol açtığı tespit edildi.

KUTUPLARDAKİ BUZLARIN ERİMESİ AĞIRLIK MERKEZİNİ ETKİLİYOR

Dünyanın ağırlık merkezinin, kutuplardaki buzların erimesinden etkilendiği aktarılan araştırmada, bu durumun ayrıca gezegenin daha yavaş dönmesine neden olduğu belirtildi.

Araştırmada, söz konusu yavaşlamanın, takvim yılının son dakikasına fazladan 1 saniye eklenilmesi olarak bilinen "artık saniye" uygulamasının ertelenmesine yol açabileceği, bu kapsamda 2026 yılında yapılması öngörülen eklemenin, 2029'a kalabileceğine işaret edildi.

DENİZ SEVİYESİNDEKİ DEĞİŞİKLİK DÖNÜŞÜ ETKİLİYOR

California San Diego Üniversitesi Scripps Oşinografi Enstitüsünde jeofizikçi olan araştırmanın yazarı Duncan Agnew, çalışmasına ilişkin yaptığı açıklamada, buzulların erimesiyle gerçekleşen deniz seviyesindeki değişikliğin, Dünya'nın dönüş hızının etkilendiğini görülebilecek seviyeye ulaştığını kaydetti.

Agnew, "Dünya'nın ne kadar hızlı döndüğünü ölçülebilir şekilde değiştiren bir şey yapmış olmamız benim için bile oldukça etkileyici." ifadesini kullandı.

Yorumlar