Uzay

Ay'da demiryolu inşaası için hazırlıklar sürüyor.

Ay treni ya da uzay treni yolculuğu da yakın zamanda hayal olmaktan çıkacak. Flexible Levitation on a Track (FLOAT) projesi 2030'larda ayda bir tren istasyonun işletilmesini hedefliyor.

Ayda demiryolu inşaası için hazırlıklar sürüyor.

ABD'nin uzay ajansı NASA, Ay'da tren yolculuğunu hedefleyen "Flexible Levitation on a Track" (FLOAT) adı verilen projenin 2030'larda yapılmasını mümkün kılacak adımları atmayı hedefliyor. 

"Flexible Levitation on a Track" (FLOAT) adı verilen proje, NASA'nın gelecekteki uzay araştırmaları için "bilim kurgu benzeri" projeler geliştirmeyi amaçlayan Yenilikçi Gelişmiş Kavramlar programının (NIAC) ikinci aşamasına taşındı.

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nda robotik mühendisi olan proje lideri Dr. Ethan Schaler, "Ay'da güvenilir, otonom ve verimli yük taşımacılığı sağlayacak ilk ay demiryolu sistemini inşa etmek istiyoruz. Dayanıklı, uzun ömürlü bir robotik taşıma sistemi, 2030'larda sürdürülebilir bir Ay üssünün günlük operasyonları için kritik öneme sahip olacaktır." diye konuştu.

Dünya'daki bir demiryolunun aksine, bu Ay ulaşım ağı aşina olabileceğiniz sabit rayları kullanmayacaktır.

Dr. Schaler ve ekibi, doğrudan Ay yüzeyine 'açılabilen' esnek ray uzunlukları oluşturmayı öneriyor.

Bu projenin inşaat süresini kısaltmak için tasarlandığı, çünkü ay üssü değişirse, bu rayların kolayca sarılabileceği ve başka bir yere taşınabileceği kaydedildi..

Asıl hareket, pistin yüzeyinde havalanan bir dizi manyetik robot tarafından yapılacak.

Pistin kendisi daha sonra robotları hedeflerine itmek için elektromanyetik itme gücü üretecektir.

Bu, Dünya'da güçsüz vagonları raylar boyunca ilerletmek için güçlü elektromanyetik alanlar kullanan maglev trenlerinin arkasındaki sistemle aynıdır.

SAATTE 1,61 KM HIZ YAPMASI HEDEFLENİYOR

Dr. Schaler, her bir robotun çeşitli şekil ve boyutlardaki yükleri yaklaşık 1,61 km/saat hızda taşıyabileceğini belirtiyor.

Tekerlekli veya ayaklı robotların aksine, bu yüzer arabalar tozlu Ay ortamında rayların aşınmasını önleyecektir.

ARTEMIS MİSYONU

Artemis görevlerinin bir parçası olarak NASA, kraterlerinde buz bulunduğuna inanılan Ay'ın güney kutbunu keşfedecek ve sonunda bu bölgeye iniş yapacak.

NASA Ay'a mürettebatlı iniş tarihini ertelemiş olsa da, uzay ajansının Ay uydumuzda insan varlığını tesis etme konusunda hala isteği olduğu belirtildi.

NASA'nın keşif sistemleri geliştirmeden sorumlu yönetici yardımcısı Jim Free, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, uzay ajansının Artemis inişlerinin bir parçası olarak muhtemelen birden fazla ana kamp inşa edeceğini söyledi.

ABD, RUSYA VE ÇİN AY'DA KOLONİ KURMAK İSTİYOR

NASA ile Rusya ve Çin'deki diğer rakip uzay ajansları Ay'da kalıcı yerleşimler kurmaya çalışabilir.

Ancak, Ay yüzeyindeki sert ortam nedeniyle, madencilik ve malzeme taşıma insan astronotlar için güvenli bir iş olmayabilir.

NASA blog yazısında Dr. Schaler, FLOAT'un 'tozlu, misafirperver olmayan Ay ortamında otonom olarak çalışacağını' açıkladı.

Sistem, sahada çıkarılan regolitin taşınmasında ya da iniş alanlarına veya diğer ileri karakollara malzeme taşımak için kullanılabilir.

Yorumlar