Xfiles

Dünyadan uzaya gittiği ve meteor olarak geri döndüğü sanılan gizemli göktaşı

Bilim adamları ona Bumerang göktaşı diyorlar ve gizemlerini çözmeye çalışıyorlar. Sahte olma ihtimali düşük de olsa Bumerang Meteor bu nasıl olabilir denilen gariplikler içeriyor

Dünyadan uzaya gittiği ve meteor olarak geri döndüğü sanılan gizemli göktaşı

Göktaşı NWA 13188 Gökbilimcileri şaşırtan bi gizeme sahip. Analizlere göre o aslında bir Dünya kayası ama uzaya gidip geri dönmüş gibi görünüyor. Araştırmacılar, aslen Dünya'dan uzaya giden ve sonra geri dönen yeni bir kaya türü keşfettiklerini söylüyorlar.

Bumerang göktaşı binlerce yıl önce gizemli bir şekilde Dünya'yı terk etti ve uzaya çıktıktan sonra meteor olarak geri döndü!

Bilim insanları gerçekten tuhaf bir uzay kayası bulmuş olabilir. Bir göktaşına benzeyen bu taş, okyanusun derinliklerinde oluşan kayalara çok yakın bir bileşime sahip. Bu yüzden kayanın Dünya'dan koparak, belki binlerce yıl boyunca uzayda uçtuğunu ve ardından Dünya'ya geri geldiğini düşünüyorlar.

Meteorit, Mağrip'te bulunmuş ve 2018 yılında Fas'ta satın alınmış. Göktaşı "Northwest Africa 13188" olarak adlandırılmış ve 646 gram ağırlığında. K

imyasal bileşimine, göktaşının yaklaşık dörtte üçünü oluşturan iki mineral, plajiyoklaz ve piroksen hakim. Bunun da ötesinde, ekip kayanın izotopik bileşimine, özellikle de oksijene baktı.

Elementlerin kimyasal özellikleri, çekirdeklerindeki proton sayısı ve bunun sonucu olarak söz konusu çekirdeğin yörüngesindeki elektron sayısı ile tanımlanır. Ancak, çekirdekte bulunan nötron sayısına bağlı olarak daha hafif veya daha ağır varyantlar halinde de bulunabilirler.

Oksijen de bir istisna teşkil etmiyor. Neredeyse tüm oksijen O-16'dır (sekiz proton ve sekiz nötrona sahip), ancak doğada küçük bir oranda O-17 ve O-18 vardır. Farklı gök cisimleri bunların farklı oranlarına sahip olduğundan, bilim insanları bir nesnenin nereden geldiğini takip etmek için bunu bir parmak izi gibi kullanabilir. Mineraller ve izotopik bileşim bu kayanın Dünya'ya ait olduğuna işaret ediyor.

Ama resmin tamamı bu değil. Kayada iyi gelişmiş bir füzyon kabuğu bulunuyor, bu meteoritlerin tipik bir özelliği.

İmkansız olmasa da sahte olması zor görünüyor. Ancak onu bir meteorit olarak asıl önemli kılan şey, 10.000 yıl boyunca kozmik ışınlara maruz kalmış bir kaya ile tutarlı olan berilyum, helyum ve neon izotoplarının yoğunluğu.

Araştırmacılar, şimdilik ona neler olduğunu ve ilk başta Dünya'yı nasıl terk ettiğini daha iyi anlamak için daha ayrıntılı izotop analizi yapıyorlar. Bu arada kayaya, resmi olmasa da "bumerang meteoru" dendiğini belirtelim.

chip.com.tr

Yorumlar