Xfiles

Buzadam Ötzi'nin baltasının benzeri bulundu

Arkeologlar, İsviçre'de ünlü Buzadam Ötzi'nin öldüğünde taşıdığı baltaya benzeyen bir bakır balta daha buldular. Bulunan balta da Ötzi'nin baltası gibi yüzlerce mil uzaktaki Toskana'dan gelen bakırdan yapılmış.

Buzadam Ötzinin baltasının benzeri bulundu

İsviçreli arkeologlar, Zug-Riedmatt’da ünlü Buz Adam Ötzi’nin ölürken taşıdığı baltaya benzeyen bakır bir kbalta daha buldular. Bulunan yeni balta da Ötzi’nin baltası gibi, yüzlerce kilometre uzaklıkta, İtalya'nın Toskana bölgesinden gelen bakırdan yapılmış.

Yeni keşfedile alet 5.300 ila 5.100 yıl önceye tarihleniyor. Baltanın tahta sapı bulunamadı. Boyut Ötzi’nin baltasının yarısı kadar, şekli aynı.

Yaklaşık 5300 yıl önce bir ok ile vurulan Ötzi'nin Alp dağlarındaki bir dağ geçidinde ölüme terk edildiği sanılıyordu. Ancak daha sonraki araştırmalarda ölüm nedeninin ok yarası olmadığı, donma olduğu anlaşılmıştı. Her ne kadar, ok yarasının bümyesini zayıf düşürmesi de ölüm nedenleri arasında yer alsa da Ötzi'nin tıbbi ölüm nedeni donma olarak kayıtlara geçti.

Buz Adam Ötzi, 1991 yılına kadar buzulun içerisinde kaldı ve çürümeyen cesedi binlerce yıl sonra İtalya-Avusturya sınırında yürüyüş yapan bir grup tarafından keşfedildi.

Bilim insanları, bugüne dek dövmelerinden aletlerine, beslenme şeklinden DNA’sına kadar Avrupa’nın bilinen en eski doğal mumyası Ötzi’nin hayatı ve ölüm sebebine kadar her ayrıntısını inceledi.

Ötzi’nin yanında taşıdığı aletler arasında saf bakırdan yapılmış bir de balta vardı. Baltanın ahşap sapı ve deri kayışları da çürümemişti. Balta aksamının tamamen korunmuş olması, baltayı da mumya kadar dikkat çekici hale getirdi.

Alplerin kuzey eteklerindeki yeni arkeolojik çalışmada bulunduğu açıklanan Ötzi’nin baltasına benzeyen balta, Alpler’in göl kıyısı yerleşim alanlarından, tarih öncesi ahşap evleriyle ünlü Zug-Riedmatt’da keşfedildi.

Arkeologlara göre, ahşap işçiliğine son derece uygun balta hem ağaçların kesilmesinde kullanlmış hem de silah olarak.

arkeolojikhaber.com

Yorumlar