Sağlık

Yeni yılda kilo vereceğim diyenlere özel diyet tüyoları

Yeni yıla 'söz ver, kilo ver, 2022 senin yılın olsun’ parolası ile girmek isteyenler için zayıflama önerileri

Yeni yılda kilo vereceğim diyenlere özel diyet tüyoları

Yeni yılda kilo vermeye kararlı olanlara tavsiyelerde bulunan Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun,‘Söz ver, kilo ver, 2022 senin yılın olsun’ mottosuyla hareket edilmesini tavsiye etti.
 
 
Diyet maceraları sadece birkaç gün sürenlere morallerini bozmamalarını tavsiye eden Elif Melek Avcı Dursun, “Yeni yılda beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, yeme eylemini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Önemli olan sürdürülebilirliktir. Besinlerin alışverişinden pişirme yöntemlerine, uyku düzeninden su içimine kadar tüm evrelerde alışkanlıklarınızı değiştirmek zorundayız. Böylece kilo vermek daha kolay olacaktır. Kilo vermek isteyenler 2022 yılını ‘kilo vermek için yeni bir sayfa’ olarak düşünsün” uyarısında bulundu.

“GÜNDE 3 LİTRE SU İÇ, SAATTE 300 ADIM AT”
 
Kilo vermek isteyenlere her gün en geç saat 23:00’e kadar yatakta olmalarını ve uykuya dalmaya çalışmalarını öneren Dursun “Uykusuz kaldığınız günlerde ortalama 500 kalori daha fazla tüketirsiniz” diyerek şöyle devam etti:  “Saat başı 200 ml su için; bunu günde 3 litreye tamamlayın! Susuzluk ile yeme isteğini karıştırmayın ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Her gün 2 kupa beyaz çay için. Beyaz çaydaki polifenoller, metabolizmayı dinç tutmak için önemli bir kaynaktır. Gün içinde aktif olduğunuz saatlerde her saat başı tempolu 300 adım atın.”
 
“MARKETLERDE LİSTENİN DIŞINA ÇIKMAYIN”

Kilo alımında market alışverişlerinin önemli bir faktör olduğunu aktaran Dursun, “Markete giderken mutlaka alışveriş listesi yapın ve ihtiyaç dışında market listesinin dışına çıkmayın, liste dışı gıdalar almayın. Mutfağa giren her şey bir gün mutlaka yenilir veya içilir ve bu da ek kilo anlamına gelir. Bu sebeple marketten gereksiz, abur cubur ya da zararlı gıdalara almayın” dedi.
 
“HAYVANSAL GIDALARI AZALTIN”

Kilo vermek için hayvansal gıdaların azaltılması gerektiğine dikkat çeken Dursun, “Özellikle doymuş yağlar insülin direnci ve kalp hastalıkları ile yakından ilişkilidir. Obezite ile beraber kalp krizini tetikleyebilir. Meyve ve sebzeyi 5 porsiyona yükseltin. Günlük vitamin, mineral, posa ihtiyacının büyük kısmı bu gruptaki besinlerden karşılanmaktadır. Özellikle mevsiminde meyve ve sebze tüketimi kilo yönetimini kolaylaştırır” dedi.
 
“KURUYEMİŞLERİ ÇİĞ YİYİN, BALIĞI İHMAL ETMEYİN, TUZU AZALTIN”

Tuzu sınırlandırmak gerektiğini söyleyen Dursun, “Kuruyemişleri çiğ olarak tercih edin. Kavrulmuş ve tuzlu yemişler, 10 gramda 50 kaloriye yakın enerji içerir. Kontrolsüz beslenmede hızlı kilo aldırabilirler. Haftada 2 gün deniz balıkları yemeye gayret edin. Çünkü omega3, selenyum, çinko gibi birçok bağışıklık güçlendirici besin öğesi, deniz ürünlerinde bulunur. Bu besinler aynı zamanda kalp damar sağlığını koruyarak, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Sadece yemekleri pişirirken yarım çay kaşığı kadar tuz kullanın. Yüksek tuz tüketimi hipertansiyona ve iştah artışına neden olabilmektedir. Tuz yerine limon ve sirke ilave ederek yemeklere lezzet katabilirsiniz” diye konuştu.

Yorumlar