Sağlık

Yaz aylarında vücudunuzu rahatlatacak detoks

Kilo vermek isteyenler ama inatçı kilolarınızdan kurtulamayanlar için vücutta sağlıklı temizlik yapma önerileri..

Yaz aylarında vücudunuzu rahatlatacak detoks

Detoks kavramı; çeşitli sular, kürler ve diyetler sayesinde kısa sürede hafiflemeyi amaçlamak ve arınmak yani vücudu temzilemek  anlamına geliyor.  

Özellikle de yaz ayları başlarında "bahar detoksu" adıyla medyada pek çok detoks önerisi havada uçuşuyor. Ancak bunların bir çoğunun sağlıksız ve bilimsellikten uzak olduğu artık neredeyse herkesin malumu. 

Sağlıklı detoks kürleri, suları ve diyetleri ne derecede fayda sağlıyor? 

Detoks diyetlerinin hemen hemen hepsinde sağlıksız yağlar, ilave şeker, tatlandırıcı ve un içeren yüksek oranda işlenmiş gıdalar elimine edilmiştir. Bu yüksek kalorili ve besleyicilik derecesi düşük olan gıdalardan birkaç gün kaçınmak, taze sebze-meyveler, sağlıklı protein ve yağ kaynaklarını içeren bir beslenme düzenini sürdürmek, bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayabilir.

Kusursuz bir işleyişe sahip olan vücudumuz zaten bir detoks sistemidir.

Fakat vücudumuzu uyarmak ve bedensel olarak hafiflemek için birkaç önemli kuralla bu detoks sistemine destek olabiliriz. 

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. İrem Aksoy, yaz aylarında vücudunuzu rahatlatacak detoks önerileri hakkında merak edilenleri açıkladı. 

Kural - 1

Öncelikle görünüşünüzün ötesinde var olan size değer verin ve kendinizi sevin.   

Bedeniniz için uyguladığınız detoksu ruhunuz için de uygulamayı deneyin.

Kural - 2

Sıvı desteğini atlamayın. Su, susuzluğunuzu gidermekten çok daha fazlasını yapmaktadır. Yeterince su tükettiğinizden emin olun, bitki çayları, mineralli sular gibi faydalı içeceklerle günlük sıvı alımınıza destek olun.  

Kural - 3 

Beden sağlığınızı korumak ve detoks sistemini desteklemek için kaliteli ve yeterli bir uyku sağlamaya çalışın.  

Kural - 4 

Egzersizin saymakla bitmeyen faydalarına ek olarak yeterli ve düzenli fiziksel aktivite ile detoks sistemine destek olun. Dünya Sağlık Örgütü’nün haftalık olarak 150 dakikalık egzersiz önerisini unutmayın. 

Kural - 5

Beslenmenizden işlenmiş gıdaları çıkarın, şeker ve tatlandırıcıları elimine edin. Tatlı ihtiyacınızı taze yaz meyvelerini yiyerek gidermeyi deneyin. Hatta bu sayede meyvelerin lezzetinin farkına daha iyi vardığınızı hissedebilirsiniz. 

Yazın serinlemeye yardımcı detoks içeceğiYaz mevsiminde detoks sisteminize destek olacak serinletici bir içecek önerisi:

 

Yorumlar