Sağlık

Prof. Dr. Canan Karatay: Enerji içecekleri bağışıklık sistemini yok ediyor!

Enerji içeceklerinin zararlarına değinen Canan Karatay, enerji içeceği kısa süreli enerji verir ancak sonra insanı bitap düşürür uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Canan Karatay: Enerji içecekleri bağışıklık sistemini yok ediyor!

Enerji içecekleri, yüksek kafein ve şeker içerikleri nedeniyle zararlı olabilir. Kısa süreli olarak artan enerji seviyesi, uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, yüksek miktarda tüketildiklerinde kalp atış hızını artırabilir ve uyku bozukluklarına neden olabilir. Uzmanlar, enerji içeceklerinin tüketiminde dikkatli olunması uyarısında bulunuyor.

Canan Karatay: Enerji içeceği kısa süreli enerji verir ancak sonra insanı bitap düşürür 

Enerji içeceklerinin zararlarına değinen Canan Karatay, "Enerji içecekleri insan sağlığı için tam bir zehir. Tüm enerji içeceklerinde bolca mısır şurubu şekeri var. Üstelik diğer kimyasal maddeler de cabası. Bunlar bağışıklık sistemini yok eder, bağırsakların düzenini alt üst eder, beyin fonksiyonlarını bozar. Kısa süreli enerji verir ancak sonra insanı bitap düşürür. Birkaç saatliğine verdiği o sahte, geçici mutluluk ve enerji insanları bağımlı hale getirir" dedi.

ENERJİ İÇECEKLERİNİN ZARARLARI

  1. Fazla içilmesi kafein zehirlenmelerine yol açabilir.
  2. İçeriğindeki yüksek kafein oranı nedeniyle bağımlılıklara neden olup vücudun dengesini bozabilir.
  3. İçeriğinde aşırı şeker barındırdığı için vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.
  4. Hamileliğin ilk aylarında içilen enerji içecekleri vücuda alınan aşırı dozda kafeinden dolayı düşüğe neden olabilir.
  5. Kalp hastalıklarını içeriğindeki maddelerden dolayı tetikleyerek beklenmedik kalp krizlerine yol açabilir.
  6. Enerji içecekleri, alkol ve ilaç ile birlikte kullanıldığında ciddi klinik sorunlara yol açabilir. Alkol ya da ilaçla içilen enerji içecekleri hızlı kalp atışı, çarpıntı, mide ağrısı ve kan basıncı yükselmesi gibi bazı yan etkiler meydana getirir.
  7. Alkol ile içildiğinde tolere edici bir özellik göstererek alkol zehirlenmelerine yol açabilir.
  8. Özellikle orta yaşlı kişilerin ve yaşlıların enerji içeceklerini alkol ile birlikte içmeleri ani kalp krizlerine yol açabilir.
  9. Yüksek miktarda kafein içermesi nedeniyle kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon gibi kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir.
  10. Şeker ve yapay tatlandırıcılar içermesi nedeniyle diyabet, obezite gibi metabolik hastalıkların oluşumuna katkıda bulunabilir.

Yorumlar