Sağlık

Kilo vermeyi engelleyen 8 önemli diyet hatası

Birçok insan diyet konusunda aynı hataları yapıyor. Bu hatalar sadece diyet yapmaktan bıktırmıyor, daha fazla kilo almaya neden oluyor ve hatta sağlığı bozuyor,

Kilo vermeyi engelleyen 8 önemli diyet hatası

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, diyet yapanların farkında olmadan en sık yaptığı hataları açıkladı.

Ne kadar kalori verildiğini saymak: Diyet yaparken, kalorinin normal ihtiyacından az olması istenen bir durum ancak gıdaların kalitesi ve içerikleri kaloriden çok daha önemli. Eğer kaloriyi az almaya çalışırken, protein ihtiyacını göz önünde alınmazsa, kas kaybı yaşanır.. Yapılan çalışmalar, düşük glisemik indeksli karbonhidrat alanlar, aynı kaloride ancak daha yüksek glisemik indekse sahip karbonhidratla beslenenlere oranla daha fazla kilo kaybetmektedir.

Diyet yaparken her gün tartılmak: Tartılmak, zayıflama diyeti süresince insanları demoralize edebilecek en önemli unsurdur. Gün içerisinde bile değişimler görülebilir; ödem artışı, kabızlık, total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıkanları kilo almış olarak gösterebilir. Bu durum özellikle kadınlarda daha değişkenlik gösterebilmekte. Adet dönemleri, yumurtlama dönemleri gibi çok daha yoğun değişen vücut dengelerinden sebep ne yazık ki ayda sadece 2 defa doğru tartı sonucunu elde etmek mümkün olabiliyor. Bu nedenle demotive olmadan, en azından haftada 1 kez mümkünse diyetisyenin kontrolünde tartılmak gerekir.

Su içmeyi ihmal etmek: Su besinlerin sindirilmesi, metabolik atıkların atılması, metabolizmanın hızlanması ve dolayısıyla kilo kaybı için elzemdir. Kişi kendi kilosu başına günde ortalama 30 cc su tüketmelidir. Gün içerisinde içilen çay, kahve, meyve suyu veya bitki çayları suyun yerini tutmamaktadır. Bedenin temizlenmesi için nasıl suya ihtiyaç varsa, iç organlarımızın temizlenmesi ve metabolik hızın artması için de saf suya ihtiyaç vardır. Bunu bu şekilde düşünmek, daha motive edici olabilir.

Sevilen yiyecekleri listeden çıkarmak: Zayıflamak için asla seilen yiyeceklere veda etmek gerekme.. Beslenmeye yaşam boyu dikkat etmek gerekir ama ara sıra insanın kendini ödüllendirmesi motivasyonu tetikleyecektir. Yeterli ve dengeli beslenme idrak edildikten sonra, en sevilen yiyecekler de diyet döneminde yenilebilir. Sadece yenilen miktar ve sonrasında yapılması gereken besleneme önemlerini bilmek gerek.

Hep aynı tür gıdaları yemek: Diyette en sık yapılan hatalardan biride, “hep aynı gıdaları yersem daha çok kilo verebilirim” düşüncesidir. Bu, kilonun yağ ağırlığı üzerinden değil kas kuvveti kaybına da yol açmasına sebep olabileceğinden doğru bir yaklaşım şekli değildir. Beslenme ne kadar renkli ve çeşitli olursa alınan vitamin ve mineral çeşitliliğinin yanı sıra, elzem aminoasit miktarının ve kompleks karbonhidratın vücuda sağlanması o denli mümkün olacak ve daha sağlıklı kilo kaybı sağlanacaktır.

Her öğün aynı miktarda kaloriyi vermeye çalışmak: Diyet programında 1500 kcal hedefleyip 6 öğüne bölüp her öğün 250 kcal almaya çalışmak hem kişiyi zora sokar, hem de doğru bir uygulama şekli olmaktan çıkar. Kahvaltı öğünü 400-450 kcal olması gerekirken, öğlen ana yemeği 300-350 kcal aralığında olması çalışmalarca desteklenmektedir. Kahvaltı öğününün daha yoğun bir tercihle tamamlanması gün içinde daha az kalori almayı sağlayarak kilo verme sürecinde başarılı sonuçlar verecektir.

Kilo kaybettikçe hareketi azaltmak: Kilo kaybını amaçlarken hedefe yaklaşmak, kişinin motivasyonunu etkileyip daha çok kaçamak yapmasına neden olup ve daha az harekete sebep olabiliyor. Unutulmamalı ki; en zor giden kilo o son kalan 2-3 kilo oluyor ve en dikkat edilmesi gereken ve hareketi arttırmanız gereken bir dönem olmaktadır.

Hızlı yemek yemek: Yemek yeme süresi mümkün olduğu kadar uzatılmalıdır. Böylelikle hem daha az yemek yenir, hem de sindirim enzimleri salgılanır. Hızlı yemek yendiğinde sindirim yavaşlamakta bu durumda kilo artışına neden olmaktadır. 

Meyve kilo aldırmaz, diyette sınırsız yenebilir algısı: Sebzelerin su ve lif oranları yüksek olduğundan kalorisi düşüktür. Çiğ yenen kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık serbest olarak tercih edilebilir. Ancak karpuz, üzüm, incir vb. meyve değişimleri içeriğinde ki fruktoz şekerinden kaynaklı sınırlı düzeyde yenilmelidir.

Kısa sürede kilo vermek istemek: Herkes bir an önce fazla kilolarından kurtulmak ister ama hızla verilen kilolar hızla geri alınabilmektedir. Önemli olan sağlıklı, yeterli, dengeli, beslenme alışkanlığının edinilebilmesidir.

Yorumlar