Sağlık

İyotun azı da çoğu da zarar

İyot eksikliği tiroit sorunlarından çocuklarda gelişme ve zeka geriliğine dek bir çok hastalığa yol açıyor. Fazla iyot almak da tiroit hastalıklarını kötüleştirebiliyor.

İyotun azı da çoğu da zarar

İyot eksikliği hayati sorunlara yol açıyor uyarısında bulunan . Acıbadem Fulya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya,  1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası kapsamında iyot eksikliğinden korunmanın yollarını anlattı: 

Deniz ürünleri, ekmek, süt ve iyotlu tuz önemli 

Tiroit hormonları, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için kritik öneme sahip. Bu hormonların üretilmesi için de iyot elementi gerekiyor. İyot en çok okyanus ve denizlerde bulunuyor. Deniz ürünleri, ekmek, süt ve iyotlu tuzun vücudumuzun ihtiyacını karşılamak için önemli kaynaklar.  Bu elementin eksikliği ile meydana gelen tiroit hormonu yetersizliğinin yol açtığı hastalıklar, çok geniş bir yelpazeye yayılıyor:

Hamilelik döneminde iyot eksikliği, düşük, bebeklerin ölü doğması ve doğumsal sakatlıklara yol açabiliyor. Yenidoğanda, erken bebek ölümü, fiziksel bozukluk, gelişme geriliği ve sağırlık da gelişebiliyor. Çocuklarda ise zeka geriliği, eğitim hayatında başarısızlık ve büyümede yavaşlık da iyot eksikliğine bağlı olabiliyor. Erişkinlerde ise bilişsel fonksiyonlarda bozulma, duygu durumu bozuklukları, üretkenlik kaybı da yaşanabiliyor. Tüm bunlara ek olarak her yaşta guatr (tiroit bezinin büyümesi) ortaya çıkabiliyor.

İyot eksikliği nerelerde daha fazla görülmektedir?

İyot eksikliği, genellikle dağlık alanlarda, bazen de yağmur suları ile topraktaki iyodun kaybedildiği, bol yağış alıp sık sel tehlikesi yaşayan kıyı kesimlerinde yaşayanlarda görülüyor. İyot açısından fakirleşen topraktan elde edilen ürünler ile bu topraklarda beslenen büyükbaş hayvanların sütü de bu element yönünden zayıf oluyor.

Ülkemizde iyot eksikliği en sık Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde görülüyor.

 Dünya Sağlık Örgütü verilerimne göre “Sofrada yüzde 90’ın üzerinde iyotlu tuzun yoğun kullanıldığı Amerika kıtasında iyot eksikliği son derece nadir. Ancak iyotlu tuzun sofraların yüzde 52’sinde bulunduğu Avrupa’da iyot eksikliği sıktır. Ülkemizde iyot eksikliği orta derecede görülüyor”

Tuz saklanan kaplar direkt güneş ışınları ve sıcaktan  korunmalı

Sofra tuzu seçilirken iyotlu olanların tercih edilmesi gerekir. İyot, ışık ve ısı nedeniyle tuzdan kopup buharlaşabilir. Bu nedenle tuz saklanan kapların direkt güneş ışınları ve sıcaktan uzak tutulması gerekiyor

Besinlerle alınan iyodun tamamı, sağlıklı bir mide ve bağırsağa sahip kişilerde kolayca emiliyor. Vücuda giren iyodun yüzde 10’unun tiroit bezi tarafından alınır ve kalanı idrarla atılır. İyot eksikliği olanlarda tiroit bezi iyodun çoğunu emer, idrarda atılan miktar azalır. Lahana, karnabahar, brokoli gibi bazı besinler çok tüketildiğinde iyodun tiroit bezi içine girmesi engelleniyor. Darı ve soya fasulyesi ise tiroit bezinin iyodu tutmasını önlüyor.

İyot eksikliğine karşı 5 öneri!

İyot eksikliğinin tanısı ise tiroit muayenesi ve tiroit ultrasonu, kanda tiroit hormonlarının düzeyine bakılması ve idrarda atılan iyot miktarının ölçülmesiyle konuluyor. Özellikle hamilelik döneminde yapılan tarama testleri ile tiroit hormon eksikliğine erken tanı konması büyük önem taşıyor. Bu sayede yenidoğanlarda iyot eksikliğine bağlı sorunların önlenebiliyor.

İyot eksikliğinin yol açtığı hastalıklardan korunmaya yönelik önerilerim şöyle sıralanıyor:

  • Deniz balıkları, süt ve süt ürünleri, tam tahıl yenilmelidir.
  • Besinleri hazırlarken iyotlu tuz kullanmaya özen gösterilmelidir.
  • Erişkin kadın ve erkekler günde 150 mikrogram iyot aldıklarından emin olmalıdır. 
  • Tuz kullanması sakıncalı olanlar (hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliği hastaları, bazı ilaçları kullananlar gibi) iyot desteği almalıdır.
  • Hamileler, anne olmayı planlayanlar ve emzirenler iyot eksikliği yönünden değerlendirilmek için doktorlarına başvurmalı. 

Yorumlar