Sağlık

Hem şişman hem sağlıklı olmak mümkün değil!

İngiltere'de yapılan araştırma, aşırı kilolu ya da obez insanlarda tansiyon, kolestrol ve kan şekeri gibi göstergeler normal düzeylerde olsa da kalp hastalığı riskinin arttığını gösteriyor.

Hem şişman hem sağlıklı olmak mümkün değil!

Imperial College London ve Cambridge Üniversitesi'nin imza attığı bilimsel araştırma sonuçları, fazla kiloların, sağlık problemlerine yol açabileceğini net şekilde gösteriyor.

Fazla kilolu ya da obez insanların, tıbbi açıdan sorunları tespit edilemese bile kalp hastalığı risklerinin arttığı görülüyor.

European Heart dergisinde yayınlanan bilimsel makale insanların "şişman ama sağlıklı" olabileceği iddiasını yalanlıyor.

Araştırmacılar, İngiltere de dahil 10 Avrupa ülkesindeki yarım milyondan fazla kişinin sağlık verilerini inceledi.

Çalışmada normal tansiyon, kolestrol ve kan şekeri düzeylerinin, obez insanlarda sağlıklarının iyi oldukları yönünde bir güvence olmadığı sonucuna varıldı.

Deneklerin 12 yıl süren takibi sonucu, 7,637 kişide kalp hastalıkları görüldü ve kilonun bir risk faktörü olduğu tespit edildi.

Çalışmada, aşırı kilolu ya da obez olmasına karşın tansiyonları, kan şekerleri ve kolestrol oranları normal olanların kalp hastalığı geçirme riskinin, bu normal göstergelere ve normal kiloya sahip olanlara kıyasla yüzde 28 daha fazla olduğu görüldü.

Hem şişman, hem de yüksek kolestrol, tansiyon ve kan şekeri olanların ise daha büyük bir risk altında olduğu kaydedildi.

Araştırmacılara göre aşırı kilolu olmak doğrudan kalp sağlığını olumsuz etkilemeyebilir. Ancak olumsuz etkiler zamanla artan tansiyon ve kan şekeriyle kendisini gösterebiliyor.

Yorumlar