Sağlık

Hava kirliliği gençlerin tansiyonunu düşürüyor

İngiliz bilim insanları, yüksek seviyede nitrojen dioksitin yanı sıra havayı kirleten 2,5 mikrometreden küçük sıvı veya katı parçacıklara maruz kalmasının gençlerde tansiyon düşüklüğüne sebep olduğunu belirledi.

Hava kirliliği gençlerin tansiyonunu düşürüyor

Sonuçları "PLOS One" dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre; kirlilik ve kan basıncı arasındaki ilişki, Londra'da uzun süredir yapılan geniş kapsamlı ve etnik açıdan farklı çocuk gruplarının sağlık durumlarını izleyen "Ergen Sosyal Refahı ve Sağlığının Belirleyicileri" adlı araştırmanın verileriyle tespit edildi.

Araştırmaya 3 bin 200'den fazla genç katıldı ve yaşadıkları yerlerdeki yıllık hava kirliliği raporları değerlendirildi.

Yapılan çalışmada, kirliliğe yol açan partikül maddelerin insan saçının 20'de biri kalınlığında olduğu, solumayla vücudun savunma sistemini atlatıp akciğerlere geçtiği, sonrasında da soluk vermeyle dışarı atılmayıp kana karıştığı belirtildi.

Bu parçacıkların, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olduğu ve sonuçta pek çok sağlık sorununa yol açabileceği ifade edildi.

Partikül madde kirliliğine maruz kalmanın, kişinin sirkadiyen ritimlerini bozarak kan basıncını etkileyebileceği kaydedildi.

İlave olarak partikül madde kirliliğinin gün içinde böbreklerin sodyum süzme yeteneğini azaltabileceği, bunun da gece kan basıncı seviyesinin daha yüksek olmasına yol açabileceği belirtildi.

Londra'daki kirlilik seviyesinin Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) insanlar için önerdiği güvenli seviyenin çok üstünde olduğu, 2019'da dünya nüfusunun yüzde 99'unun DSÖ'nün tavsiye ettiği hava kalitesi seviyelerini karşılamayan yerlerde yaşadığı biliniyor.

Yorumlar