Sağlık

Egzersizden önce 1 bardak süt iyi gelir

Süt, fiziksel aktivite düzeyinin artırılması için egzersizden yarım saat önce hafif ara öğün olarak da içilebilir.

Egzersizden önce 1 bardak süt iyi gelir

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü ve üniversitelerin katılımıyla hazırlanmış olan ‘Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre, çocuklar, gençler, yaşlılar olmak üzere tüm yaş grubundaki bireylerin süt ve süt ürünlerini her gün içmesi gerekiyor.

Fiziksel olarak her gün mümkün olduğunca aktif olunması gerektiğine işaret eden rehberde, gün içinde 2 saatten daha uzun süre hareketsiz kalınmaması gerektiği belirtilirken, egzersizden yarım saat önce 1 su bardağı süt veya ayran içilmesi öneriliyor.

Özellikle spor yapan gençlerin sağlıklı olmaları ve optimal performansa ulaşmaları için sıvı alımına dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Türkiye Beslenme Rehberi, sporcuların kalsiyum gereksiniminin, günlük ortalama 1200 mg olduğunu ve bu miktarın süt ile kazanılabileceğini belirtiyor.

* Diyet sırasında yetersiz kalsiyum alımı, düşük kemik mineral yoğunluğuna ve stres kırıklarına neden oluyor. Egzersiz süresince harcanan glikojen ise ilk yarım saat içerisinde, sıvı ya da katı olarak karbonhidratlardan sağlanıyor.

** Glikojen alındığı zaman sporcunun performansını olumsuz yönde etkileyen bitkinlik meydana geliyor. Bunun önüne geçmek için egzersiz öncesi içilen süt, vücudun dengesini korumaya yardımcı oluyor. 

Spor sonrası beslenmede, kaybedilen vitamin ve mineralleri yerine koyacak, içerdiği karbonhidrat ile enerjiyi yükseltecek, kas dokusunun onarılması ve geliştirilmesi için gerekli proteini içeren sütün içilmesi, sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Türkiye Beslenme Rehberi tarafından, tüm besin değerlerini barındıran sütün, fiziksel aktivite düzeyinin artırılması için egzersizden yarım saat önce hafif bir ara öğün olarak da içilebileceği belirtiliyor.

Yorumlar