Ruhsal

Pandemide ruh sağlığını koruma önerileri

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ilk kez psikolojik destek alan bireyler gibi, daha önce tedavi alan bireylerin de şikâyetleri arttı.

Pandemide ruh sağlığını koruma önerileri

Pandeminin başlamasının üzerinden bir yıl geçti. Bu dönemin etkisinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini belirten uzmanlar, bir süre daha hayatımızın bir parçası olacak pandemide psikolojik iyi oluşun önemini vurguluyor. Pandemi döneminde artan strese bağlı panik bozukluğu, akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıklardan korunmada olumlu düşünme, hoşlanılan etkinliklere zaman ayırma ve sağlıklı ilişkileri online sürdürmenin etkisine işaret ediliyor.

Her yıl Mart ayının üçüncü haftası Beyin Farkındalığı Haftası olarak kutlanıyor. 2008 yılından bu yana başta Society for Neuroscience ve Dana Foundation olmak üzere sinirbilimle ilgili uluslararası kuruluşlar öncülüğünde kutlanan bu özel haftada sinirbilimin dünyada daha iyi tanıtılması, öneminin anlatılması ve alandaki yeni gelişmelerin toplumda yankı bulması hedefleniyor.

Üsküdar Üniversitesi, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, Beyin Farkındalığı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ruh sağlığının korunmasına ilişkin önerilerini paylaştı: 

Pandeminin hem toplumda hem de sağlık çalışanlarında kaygı veya korku oluşturdu. Bu kaygı ve korkunun oluşmasının en büyük nedeni enfeksiyonun bulaşıcı olması, tehdit oluşturması gibi nedenlerdi.

Pandemiye karşı psikolojik tepki kişiden kişiye farklı

Pandemide ortaya çıkan psikolojik tepkilerin aşırı kaygı ve korkudan tamamen kayıtsız kalmaya, kadercilik anlayışına kadar çeşitlilik gösterdi. İnsanların psikolojik yapısının da kişiden kişiye göre değişti.

Bazı bireylerin psikolojik etkileri daha fazla ve uzun deneyimlerken bazı bireyler de uyum gösterdiği ve daha az kaygı yaşadı.

Salgınlarda yaşanan psikolojik etkileri şöyle sıralandı:  Tedavisi devam eden bireylerin hastalanma korkusu nedeni ile sağlık merkezlerine gitmekten kaygılanmaları, hastalanma ve ölüm korkusu, işini kaybetme korkusu, hastalığa dair damgalanma ya da karantina altına alınma korkusu, sevdiklerine bulaştırma korkusu, izole olmaktan dolayı çaresiz, yalnız ve mutsuz hissetme gibi psikolojik etkiler görülebiliyor. Bu tarz sonuçları Covid salgını üzerine yapılan çalışmalarda da görebiliyoruz, bu durumun psikolojik etkilerinin olduğunu hatta bu etkilerin kısa süreli olmadığı da görülmektedir.

Pandemi sürecinde en çok sorun yaşanan hastalıklar

Pandemi sürecinde daha çok pandeminin yarattığı strese bağlı panik bozukluk, akut stres bozukluğu, sağlık kaygısı, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon gibi rahatsızlıklar öne çıktı.  Bu süreçte pandemi nedeniyle ilk kez psikolojik destek alan bireyler gibi, daha önce tedavi alan bireylerin de şikâyetleri arttı.

Ruh sağlığını korumak için tavsiyeler

 1. Pandemi haberlerine gereğinden fazla maruz kalınmamalı.
 2. Sağlıklı ve dengeli beslenip egzersiz yaparak psikolojik sağlamlığa katkıda bulunabilirsiniz.
 3. Hoşlandığınız etkinliklere zaman ayırın.
 4. Sağlıklı ilişkilerinizi online şekilde sürdürmeye çalışın.
 5. Olumlu düşünmeyi sürdürün. 
 6. Her gün aynı saatte uyuyup uyanmayı hedefleyin.
 7. Yatmadan önce elektronik cihazları kullanmayı bırakın.
 8. Gündüz uyumaktan kaçının.
 9. Çay ve kahve içimine dikkat edin. 
 10. Gerginlik yaşadığınızda diyafram nefesi ile gevşemeye çalışın.
 11. Olumsuz düşünceler yerine dikkatinizi iyi anlamda yönlendireceğiz faaliyetlere yoğunlaştırın. 

Yorumlar