Ruhsal

Kış aylarında depresyona girenlere 6 öneri

Baş ağrısı başta olmak üzere, bedensel ağrılar, enerji azlığı, yorgunluk ve halsizlik hissinin ruhsal çöküntünün önde gelen belirtileri...

Kış aylarında depresyona girenlere 6 öneri

Kış aylarındaki kapalı havanın insanlarda ruhsal çöküntüye yol açabileceğine dikkat çeken Abdi  İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü  kuzey yarım kürede kış aylarında 3 kişiden birinde kış bunalımı göründüğünü belirtti.

Soğuklar nedeniyle insanların evden dışarı çıkmaması ve zamanının çoğunu uyuyarak geçirmesi sonucu ruhsal çöküntü yaşayabilir.

Baş ağrısı başta olmak üzere, bedensel ağrılar, enerji azlığı, yorgunluk ve halsizlik hissinin ruhsal çöküntünün önde gelen belirtileri arasında. İlişkilerde tahammülsüzlük, sinirlilik ve iletişim problemlerinin de ruhsal çöküntünün yol açabileceği hallerden.

Özellikle mevsim değişikliklerinde depresif duygulanımlar, insanları daha çok etkileyebilir; bireylerde böyle bir eğilim varsa bu durumun kış ayları ile mevsimsel geçişlere bağlı olarak alevlenebilir.

Kış Depresyonu ile mücadele etmenin yolları

  1. Düzenli egzersiz, kilo vermek ve beden sağlığı için gerekli olan bir unsur olmakla birlikte aynı zamanda stresle baş etme yöntemidir. Düzenli aktivite sayesinde metabolizmanın çalışması hızlanır, bu durum kişinin kendisini gün boyu enerjik hissetmesini sağlar. Kış aylarındaki düzenli aktivite iyi hissetmeyi sağlayan kimyasalların salınımını arttırarak olumlu ruh halini pekiştirir. 
  2. Arkadaşlar ve aileden alınan olumlu ruhsal desteğin kış depresyonlarında önemi büyüktür.
  3.  Kış aylarında insanların daha fazla uyuma eğilimi artar. İnsanlar düşünmek, anlamak ve hissetmek yerine uyumayı, uyuşmayı tercih ederler. Bu, ruhsal durumu ağırlaştırmaktan başka işe yaramaz. Fazla uyumak kişinin kendisini halsiz ve dinlenmemiş hissetmesine neden olur. Çok fazla uyumak yerine günde 10-20 dakikalık yapılacak şekerleme günün daha zinde geçmesini sağlar.
  4. Sağlıklı ve düzenli beslenmek kişinin ruhsal durumunu ve zindeliğini etkileyen başka bir önemli unsurdur. Bazı yiyecekler insanlarda duygusal iniş çıkışlar yaratır ve konsantrasyonunu etkiler. Özelikle aşırı miktarda alınan şeker, beyaz ekmek ve karbonhidratlar duygularda keskin iniş çıkışlar yaratır. Sağlıklı ve düzenli beslenme bu duygu dalgalanmalarını dizginler.
  5. Kış mevsimi diğer mevsimlere göre daha uzun geçer, hava erken kararır. Bu yüzden kış aylarında insanlar ev dışında daha az vakit geçirirler. Dolayısıyla gün ışığından daha az faydalanırlar. Bu durum kişilerde karamsarlığa yol açar ve duygusal çöküntüyü pekiştirir. Bu yüzden kış aylarında pandemiyi de dikkate alarak, sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla dışarıda daha fazla vakit geçirmek ve açık havada kısa yürüyüşler yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 
  6.  Alkolün ruhsal çöküntüyü arttıran özelliğini unutmamak gerekir. Fazla alkol alımı kişinin enerjisini azaltır, yorgunluk hissi yaratır. Bu yüzden yoğun alkol kullanımı sağlıklı bir baş etme yöntemi değildir.
  7. Günde kendinize ayıracağınız 1 saatlik zaman günlük koşuşturmadan uzaklaşmanızı, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 

Depresyon, ciddi bir ruhsal problemdir ve kış depresyonu ile baş edebilmek için psikiyatrik ve psikolojik yardım almak da gerekebilir.

Yorumlar