Mutfak

Taze balık nasıl anlaşılır, nasıl korunur?

Taze balığın özellikleri nelerdir? Balık oda sıcaklığında kadar bekleyebilir?

Taze balık nasıl anlaşılır, nasıl korunur?

“Balıktan maksimum fayda sağlayabilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, taze olması” diyen Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aybala Akkülah taze balığın özelliklerini şöyle anlatıyor: “Balığın gözleri parlak, solungaçları kırmızı-pembe ve derisi gergin olmalı. Kokmamalı ve pulları ellerinizi sürdüğünüzde hemen dökülmemeli. Ayrıca üzerine bastırdığınızda yüzeyinde çökme meydana gelmemeli.”

Taze balıkların pullarını ve içini hemen temizlendikten sonra uygun bir kapta, buzdolabında 1-2 gün, derin dondurucuda ise 3-6 aydan fazla saklanabileceğini belirten Aybala Akkülah, “ Satın aldıktan veya buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletilmeden pişirilmesi besin değeri kayıplarını azaltırken, bozulmaya bağlı gıda zehirlenmesini de önleyebiliyor” dedi.

Balığın besin değerini korumak için 5 tavsiyeBalıkların besin değerini artırmak için 5 önemli kural

Koronavirüs sürecinde bol balık yenmeli tavsiyesiTürkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, balığın koronavirüse karşı beslenmenin önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi.

 

 

Yorumlar