Mutfak

Meyve ve kuruyemiş barı alırken nelere dikkat etmeli

Atıştırmalık ürünler alırken, sağlık açısından fonksiyonel olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlıklı olan katkısız, koruyucusuz ve şeker ilavesiz olandır.

Meyve ve kuruyemiş barı alırken nelere dikkat etmeli

Her yıl 7-13 Nisan tarihleri arasında kutlanan Sağlık Haftası nedeniyle açıklama yapan Zbarz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ebrul Gülkan, sağlıklı olduğunu zannettiğimiz meyve ve kuruyemiş barlarının, bazen sandığımızdan daha zararlı olabilceğini belirterek, sağlıklı atıştırmalık ürünlerini alırken özellikle fonksiyonel özellikli olmasına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti: 

 “Fonksiyonel bir atıştırmalığı yerken öncelikle vücudumuzun ihtiyaçlarının bilinmesi gerekiyor. Fonksiyonel özellikli sağlıklı atıştırmalık, normal gıdanın ötesinde vücuda destek olmalı ve vitamin, mineral desteği sağlamalı. Çeşitli bitkilerin ve meyvelerin birleşiminden oluşan fonksiyonel sağlıklı atıştırmalıklarda bir lezzet dengesi yakalamak çok önemli. Fonksiyonel sağlıklı atıştırmalık bağışıklığı desteklemeli, enerji vermeli, sindirimi kolaylaştırmalı, prebiyotik lif içermeli, antioksidan özellikli olmalı, vücutta detoks etkisi yaratmalı. Bunlar gibi vücudumuza tok tutmanın yanı sıra önemli faydaları barındırmalı. İçeriğinde bulunan tüm besinler ile vücudun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, lif, sağlıklı yağ, vitamin ve minerali karşılamalı.

Atıştırmalık sağlıklı da olsa aşırısı zararlı

"Her ne kadar sağlıklı olsa da sağlıklı atıştırmalıkların da fazlasını yemek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sağlıklı atıştırmalık alırken aynı zamanda şeker ve yağ oranlarına mutlaka bakılmalı. Katkısız, koruyucusuz ve şeker ilavesiz ürünler tercih edilmelidir.”

Yorumlar