Mutfak

Kurban Bayramında yapılmaması gereken beslenme hataları

Kurban Bayramı günlerinde özellikle kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, diyabet ve mide hassasiyeti olan kişilerin beslenme konusunda daha dikkatli olmaları gerekir.

Kurban Bayramında  yapılmaması gereken  beslenme hataları

Kurban bayramında sıkça yapılan beslenme hatalarına değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Et, kesimden sonra serin bir ortamda en az 4-5 saat bekletilmeli ve en az 24 saat sonra yenilmeli.” dedi. Yeterli miktarda su içilmesi gerektiğine de vurgu yapan Yiğit, sebzenin de ihmal edilmemesi ve tatlıda aşırıya kaçılmaması uyarısında bulundu.

Kurban bayramının, kişiler arası iletişimin yüksek olduğu, birbirinden güzel etli yemekler ile bolca karşılaşılan dönemler. Bayram dönemlerinde özellikle kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, diyabet ve mide hassasiyeti olan bireylerin, beslenme konusunda daha dikkatli olmaları gerekir.

urban Bayramı’nın daha keyifli ve sağlıklı geçmesi için öneriler

Meşrubattan alınan su, vücudun ihtiyacını karşılamaz!

Hava sıcaklıklarının 30 dereceyi bulduğu bu yaz günlerinde özellikle bayramda yolculuk yapacak olanlar için yeterli su içimi oldukça önemli. Unutmayın gazozdan, soğuk çaylardan, soğuk kahvelerden aldığınız su, vücudun ihtiyacını karşılamayacaktır. Ayrıca günlük en az 2 litre su içmek iştahınızı dengelemenize de yardımcı olacaktır.

Eti kurban kesildikten hemen sonra yemeyin

Et, uygun bir lezzet kazanması, sertliğinin geçmesi ve mide-bağırsak sorunlarına yol açmaması için kesimden sonra serin bir ortamda en az 4-5 saat bekletilmeli ve en az 24 saat sonra yenmelidir.” Et bekletilirken poşet içinde tutulmaması gerekir.  Eğer et hemen yenilecekse en azından kıyma olarak tercih edilmesi gerekir. Kıyma ve iç organlar 1-2 gün, küçük parçalara ayrılmış etler ise en fazla 3-5 gün dolapta saklanabilir. Et derin dondurucuda -18 derecede 4-6 ay süre ile saklanabilir.

Eti ısı kaynağına çok yakın pişirmeyin, tabakta sebzelere yer verin

Etin odun ateşi veya mangalda pişirileceği durumlarda ise ısı kaynağı ile arasında en az 15 cm boşluk olması gerekir.. Et ısı kaynağına çok yakın piştiğinde PAH dediğimiz kanserojen bileşenler oluşur. Etin yağının ateş kaynağına damlamamasına özen gösterilmelidir.

Özellikle kurban bayramında etle beslenme daha yoğun olduğu için zeytinyağlı yemeklerin daha az yenilir. Ancak vücudumuzun özellikle de mide ve bağırsaklarımızın yorulmasını istemiyorsak, günün en az 2 öğününde mutlaka sebzelere yer açılmalıdır.”

Şerbetli tatlıları her gün yemeyin.

Bayramların vazgeçilmezi tatlıdır. Bir tatlı boğazınızı tatlılıktan yakıyorsa içeriğinde mısır şurubu barındırma ihtimali yüksektir. Bu dönemde ev yapımı tatlılar daha sık  tercih edilebilir. Eğer şerbetli tatlı yenilecekse; yanında ayran bulundurmak porsiyon kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır. Tatlıda miktar ve gün sayısını sınırlamak, kilo kontrolünüzü sağlamanıza da destek olur"

Yorumlar