Kültür Sanat

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın 2023 yılı ödülleri verildi

Anadolu Turizm Akademisi'nin düzenlediği bu seneki teması “Turistler ile tatil bölgelerinde yaşayan yerel halkın ilişkileri" olan 2023 Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın 2023 yılı ödülleri verildi

İlki 2009 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller 26 Nisan Cuma günü, törenle sahiplerini buldu. Törene Antalyalı turizmciler yoğun ilgi gösterdi.

“Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada; 16 ve daha alt yaş grubundakiler “Gençler” kategorisine, 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüler de “Yetişkinler” kategorisine eser gönderdi. “Yetişkinler” kategorisinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerine ek olarak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına da özel ödül verildi. “Gençler” kategorisinde ise birincilik, ikincilik ve üçüncülük olmak üzere üç ödül yer aldı.

Yetişkinlerde Birinci Avrupa’dan, Gençlerde Türkiye’den…

Yarışmada Yetişkinler Kategorisinde Birincilik Ödülünü Belçika’dan Luc Vernimmen kazanırken, İkincilik Ödülünü Bulgaristanlı karikatürist çift Alla & Chavdar Georgievi ve Üçüncülük Ödülü de Çek Cumhuriyeti’nden Evžen David elde etti.

Prof. Atila Özer Özel Ödülü Doru Axinte'nin

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına geleneksel olarak her yıl verilen Özel Ödülü bu yıl Romanyalı karikatür sanatçısı Doru Axinte kazandı.

Gençler Kategorisi Ödülleri

Gençler Kategorisinde Birincilik Ödülünü Türkiye’den Ümmühan Zeynep Akyürek aldı. Aynı kategoride İkincilik Ödülünü Türkiye’den Sudenur Küçükbaş kazarken, Üçüncülük Ödülüne ise Türkiye’den Işıl Efe’nin eseri değer görüldü.

Anadolu Turizm Akademisi tarafından düzenlenen yarışmanın koordinatörüGençler Kategorisi ödül töreninde yaptığı konuşmada Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dünyada turizmle ilgili tek karikatür yarışması olduğunu vurgulayarak “Türkiye’nin sanatsal tanıtımına katkı veren bu etkinliğe tüm turizmcileri destek olması gerekiyor. Yarışmaya ana sponsor olarak destek veren ASKA Lara Resort & Spa Otelinin sahibi turizm işletmecisi Ramazan Aslan’ın ilgi ve desteği çok önemli. Başta kendisi olmak üzere tüm ekibine katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Çin Türk Kültür Derneği bünyesindeki Lotus News’e bilgi veren yarışmanın koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın farklı alt temalar belirlenerek düzenlendiğini hatırlatarak “Bugüne kadar gerçekleştirilen yarışmalarda; “Her Şey Dahil Sistemi’ ‘Turizm ve Barış’, ‘Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi’ ‘Dünden Bugüne Tatiller,’ ‘Seyahat Anıları,’ ‘Havalimanı,’ ‘Covit 19 ve Turizm, ‘ ‘Turizm Sektörü Çalışanları,’ ‘Uzay Turizmi’, ‘Turizm Sektöründe Kadınlar’ ve ‘Uzay Turizmi’ temalarında binlerce karikatür çizildi. 15. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na ise karikatürcüler yerli haklı ile turistler arasında ilişkiye yer veren karikatürler ile katıldılar” dedi.

Ayrıntılı bilgi için http://www.tourismcartoon.org  adresini ziyaret edebilirsiniz...

Yorumlar