Kültür Sanat

Türk Sanatçılar iklim mesajlarını Enerjinin Geleceği sergisi ile verdi

30 Kasım - 12 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında Bİrleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP28'e Türk sanatçıları da anlamlı bir sergiye eserleri ile katılıyor.

Türk Sanatçılar iklim mesajlarını Enerjinin Geleceği sergisi ile verdi

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28), 30 Kasım - 12 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında Dubai, UAE'de gerçekleştirilecek. Türk sanatçılarından Mehmet Sinan Kuran, Günsu Saraçoğlu, Fatma Kadir, Selva Özelli ve İlhan Sayın, The Future of Power/Enerjinin Geleceği” isimli sergideki eserleri ile konferasa iştirak edecekler.

Ödüllü çevre sanatçıları tarafından hazırlanan “The Future of Power/Enerjinin Geleceği” başlıklı sergi, Global Resilience Partnership Hub'ın, doğayla uyum içinde, şoklarla başa çıkmaya daha hazırlıklı, değişime ve dönüşüme uyum sağlamaya daha iyi hazırlanmış, kapsayıcı bir dünyada sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen dirençlilik vizyonunu sergiliyor. 

Sanatçılarımız duygularını şu şekilde ifade ettiler: 

Mehmet Sinan Kuran; “Artık bir şeyi anlamamız gerekiyor. Biz bu dünyanın sahibi değiliz. Biz misafiriz. Antiloptan ya da kertenkeleden hiçbir farkımız yok. Misafirler olarak bu muhteşem gezegene saygı duymalıyız. Zarif yaşamalıyız. Çevremize faydalı olmaya çalışarak. Paylaşarak. Güzel günlerin geleceği kesindir. Değişim başladı."

Günsu Saraçoğlu; “İklim değişikliği, Paris Anlaşması'na uyulmadığı takdirde dünya çapındaki orman yangınları üzerinde önemli bir etki yaratıyor. 2023 yılı için toplam orman yangını emisyonunun neredeyse 410 megaton olacağı tahmin ediliyor. Yeni araştırmalara göre, dünyanın dört bir yanındaki bölgelerdeki kuzey ormanları, 2023'te kayıtlı tarihteki en kötü orman yangınlarını yaşıyor."

Fatma Kadir; “İklim değişikliği, soluduğumuz havanın kalitesinden içtiğimiz suya ve bize barınak sağlayan yerlere kadar gezegenin her yerinde insan ve hayvan sağlığını etkiliyor. Ne yazık ki çocuklar ve gençler, soruna katkıda bulunmanın sorumluluğunu üstlenmeden yaşayacakları daha zorlu koşullara sahip bir gezegeni miras alacak nesil olarak, bunun getirdiği orantısız riskler ve etkilerle karşı karşıya kalıyor.“

Selva Özelli; “Okyanus ihtiyacımız olan oksijenin yüzde 50'sini üretiyor, tüm karbondioksit emisyonlarının yüzde 25'ini emiyor ve emisyonların ürettiği aşırı isinin yüzde 90'ını yakalıyor. Okyanuslarımızı, Sulak Alanlardaki biyolojik çeşitlilik sıcak noktalarımızı ve doğal karbon yutaklarımızı korumamız ve yönetmemiz gerekiyor.” sözleriyle konferanstaki mesajlarını dile getiriyor.

İlhan Sayın; ”Dünyamızın iklimi ve biyolojik çeşitliliği ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıdır. İklim değişikliği, insan refahını sağlayan gıda, tarım ve su sistemleri üzerinde ciddi baskı ve riskler yaratıyor.”

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28), “The Future of Power/ Enerjinin Geleceği” isimli sergileriyle yer alan sanatçılarımız; çalışmalarıyla uluslararası platformda  yer almaktan gururlu olduklarını  belirttiler.

Yorumlar