Kültür Sanat

Tarihi Mary Rose gemisi yeniden inşa ediliyor

Döneminin en görkemli ve en modern gemilerinden Mary Rose'u yeniden inşa etmek amacıyla konservasyon çalışmaları sürüyor.

Tarihi Mary Rose gemisi yeniden inşa ediliyor

İngiltere'nin Oxfordshire kontluğundaki Harwell Bilim ve İnovasyon Kampüsü'nde ulusal senkrotron ışık kaynağı bilim tesisi olan Diamond Light Source laboratuvarı tarafından yapılan açıklamaya göre, Tudor Hanedanı zamanında Portsmouth'ta 1509-1510 yıllarında VIII. Henry için yapılmış karaka tipi savaş gemisi Mary Rose'un konservasyon çalışmaları sürüyor. 

1545 yılında Fransız donanmasıyla yapılan savaşta batan, 16. yüzyılın en önemli ve döneminin en modern gemilerinden Mary Rose'un konservasyonu sırasında geminin ısınma amaçlı ve yemek pişirmek için kullanılan şömineleri de yeniden aslına uygun olarak inşa edilecek. Geminde bulunan iki fırının 3.000'den fazla tuğla ile inşa edildiği tahmin ediliyor. 

Mary Rose Müzesi'nden Eleanor Schofield ve Kent Üniversitesi'nden Donna Arnold, aslına uygun imal edilip konservasyonda kullanılacak tuğlaları yeniden üretmek için kapsamlı analizler gerçekleştirdi. Gemi batığından elde edilen tuğlaları analiz etmek için Diamond Light Source laboratuvarının yüksek teknolojili araçlarını kullandı. 

Batıktan çıkarılan tuğlalar temiz suda yıkandı, kurutuldu ve yüzeylerindeki kristaller analiz edildi. Demir ve tuzdan kaynaklanan kalsiyum kristalleri, silikon oksitten imal edilmiş yapılmış tuğlalara zarar verdiğinden eski tuğlalar ile fırın restorasyonuna yapmak mümkün değildi. Araştırmacılar yeniden inşa etmek için tuğlaların bileşimlerini taramalı elektron mikroskobu, elektron dağılımlı X-ışını spektroskopisi ve senkrotron bazlı X-ışını kırınımı ile analiz ettiler.

Öye yandan Eleanor Schofield, Donna Arnold ve meslektaşları kristallerin neden olduğu hasarı önlemek için stratejiler geliştirmeye çalışıyorlar.  Ayrıntılı bilgi için konuyla ilgili makaleye "Complementary analysis to de-convolute co-located contaminants in marine archaeological bricks" başlıklı makaleye Journal of Cultural Heritage dergisinden ulaşabilirsiniz.

Öte yandan Cardiff Üniversitesi'nden arkeolog Jessica Scorrer ve Richard Madgwick liderliğindeki diğer bir ekip, batık gemide iskeletleri bulunan 8 denizcinin diş örneklerinin stronsiyum ve oksijen izotop analizini gerçekleştirdi ve veriler ışığından gemi mürettabatının etnik açıdan kimlerden oluştuğunu ortaya çıkartmak için çalışıyor.

arkeolojisanat.com

Yorumlar