Kültür Sanat

Metaverse üzerindeki ilk Mimar Sinan fotoğraf sergisi

ÇEKÜL Vakfı’nın Sinan’a Saygı Projesi çerçevesinde oluşturulan arşivden hazırlanan İstanbul’un Sinan’ı fotoğraf sergisi 9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü’nde izleyiciyle buluşacak.

Metaverse üzerindeki ilk Mimar Sinan fotoğraf sergisi

 Osmanlı İmparatorluğu’nun sayısız kentinde köprü, cami, medrese, han, kervansaray gibi pek çok esere imza atan Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserlerinin fotoğrafları, ÇEKÜL Vakfı Bilgi Belge Merkezi’nin düzenlediği sanal sergiyle 9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü’nde izleyiciyle buluşacak.  

Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserleri, sergide dört gezi rotası eşliğinde anlatılacak. Beşiktaş’tan Üsküdar’a, Sultanahmet’ten Azapkapı’ya, Haseki’den Haliç kıyılarına ve su yapılarına toplam 37 eserin, 45 fotoğrafı yer alacak. 

1990 yılında ÇEKÜL Vakfı’nın Mimar Sinan’ın simge isminden yola çıkarak başlattığı “Sinan’a Saygı Projesi”; ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi çatısı altında oluşturulan koleksiyon, Mimar Sinan’la ilgili kitapların yer aldığı kitaplık, tüm eserlerinin fotoğraf ve bilgilerini içeren web sitesi ile devam ediyor. Anadolu’dan Balkanlara uzanan gezi rotaları ve sergiye konu olan Hakan Hatay’ın fotoğrafları da bu koleksiyonun önemli bir parçası olarak öne çıkıyor.   

9 Nisan’da, ÇEKÜL Vakfı Bilgi Belge Merkezinin www.cekulvakfi.org. tr adresindeki sayfasından sanal galerinin linki herkesin erişimine ücretsiz olarak açılacak.

Metaverse üzerindeki ilk Mimar Sinan fotoğraf sergisi olma özelliği taşıyan İstanbul’un Sinan’ı, 3 boyutlu gözlükle de gezilebiliyor. Sergi, izleyicilerini sanal serginin rehberliğinde kent sokaklarına davet ederken, Metaverse evreninde yaratılan rotalar aracılığıyla, eserlerin yüzyıllar öncesinde kentle kurduğu organik ilişkinin günümüzdeki anlam coğrafyasının araştırılmasına da olanak sunuyor. Sergide, çarpık kentleşmenin Mimar Sinan eserlerine etkisinin sanal ortamda deneyimlenmesi hedefleniyor. İstanbul silüetinin mihenk taşı olan bu eserlerin tarihçesi ve günümüzdeki durumlarının anlatıldığı açıklama metinlerine bir sesli rehber de eşlik ediyor. Sergi sonunda yer alan ankette izleyicilerden deneyimlerini paylaşmaları isteniyor.   

Öte yandan dileyen izleyiciler, poster baskılardan satın alarak ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi koleksiyonunun zenginleşmesine katkıda bulunabiliyor.  Sergideki fotoğraflardan hazırlanan posterlere ÇEKÜL Vakfı’nın online mağazası ÇEKÜL Dükkan'dan (www.cekuldukkan.org) ulaşmak mümkün. Sergi adresi: www.cekulvakfi.org. tr

     

Yorumlar