Kültür Sanat

Fotoğraf Organizasyonları Derneği 4. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı

FOTON Derneği'nin dördüncü kuruluş yıl dönümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisi'nde 1 Haziran 2024, cumartesi günü gerçekleştirildi

Fotoğraf Organizasyonları Derneği 4. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisi'nde 1 Haziran 2024, cumartesi günü gerçekleşen FOTON Derneği'nin dördüncü kuruluş yıl dönümü kutlamasında 400’e yakın katılımcı iştirak etti.

Gece, Şenay Şenakar'ın sunuculuğunda başladı. FOTON Derneği Başkanı Coşkun Aral, açılış konuşmasında derneğin kuruluşundan bu yana kat ettiği yolu ve fotoğraf sanatına olan katkılarını vurguladı. Coşkun Aral, "FOTON Derneği olarak, fotoğraf sanatının toplumdaki yerini güçlendirmek ve genç yeteneklere destek olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz," dedi.

Derneğin yönetim kurulu üyesi Alper Koç ise 2020 yılından bu yana düzenlenen etkinlikler, yarışmalar ve sergiler hakkında detaylı bilgi verdi. Alper Koç, FOTON Derneği'nin bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerle fotoğraf sanatının gelişimine katkı sağladığını ve bu alanda farkındalık oluşturduğunu belirtti.

Etkinlik, BandoremiFA'nın canlı müzik performansı ile sürdü. Gecenin ilerleyen saatlerinde yapılan çekilişle katılımcılara birbirinden değerli hediyeler sunuldu.

Geceye, fotoğraf sanatının değerli isimleri olan İbrahim Zaman, Nadir Ede, Tahsin Aydoğmuş, Caner Budak, Ercan Arslan, Cem Kıvırcık, Erdem Kılavuz, Bünyamin Aygün, M. Lütfi Şen ve FOTON Derneği'nden Prof. Ozan Bilgiseren, Murat Gür, Fatih Arslan, Tanın Helvacı, Dilek Aşkın, Zerrin Yat gibi isimler de katıldı.

Yaklaşık 4 saat süren gecede, geleceğe yönelik planlar da paylaşıldı.

FOTON Derneği'nin önümüzdeki dönem için hazırladığı projeler ve etkinlikler hakkında bilgi verildi. Derneğin, daha fazla kişiye ulaşarak fotoğraf sanatının yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedeflediği belirtildi.

FOTON Derneği nedir?

Fotoğrafla yaşayan bir ekiple yola çıkan FOTON (Fotoğraf Organizasyonları Derneği), 2020 yılında Coşkun Aral önderliğinde kurulmuştur. Dernek, amatör ve profesyonellerin katılımının sağlanacağı, Türk fotoğrafına katma değer sağlayacak projeleri gerçekleştirmeyi ve aynı zamanda bu tür oluşumlara destek olmayı amaçlamaktadır. Fotondernegi.com üzerinden detaylara hâkim olunabilmektedir. FOTON, düzenlediği Fotoğraf Festivalleri, PhotoMaraton etkinlikleri, Street Photo Festival, Fotoğraf Kongresi, Fotoğraf Zirveleri, FotoSafariler, PhotoWalk etkinlikleri, fotoğraf söyleşileri, fotoğraf odaklı workshop çalışmaları ve fotoğraf sergileri ile uluslararası boyutta fotoğraf dünyasına katkıda bulunacak çalışmalarla faaliyetlerini sürdürmektedir. FOTON, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) üyesidir.

Yorumlar